Önemli olan başkan değil politika

Amerika’da dün yaşanan seçimlerin ardından Trump, ABD Başkanı seçildi. Siyasiler ise politikalar değişmedikçe başkanın değişmesinin çok önemli olmadığı görüşünde

Önemli olan başkan değil politika

AK Parti ve MHP’li vekiller Trump’ın kazanmasının Türkiye açısından olumlu ve olumsuz yönlerini değerlendirdiler AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Demircan, “Amerika’da genel olarak başkanların değişmesi ile politikalar fazla değişmez. Belki değişen politikalara uygun başkan adayları bulurlar. Amerika’nın politikalarını da anlamak için CIA’nın Ortadoğu Masası Şefi Graham Fuller’in kitabını iyi analiz etmek lazım. Amerika 1991 yılından bu güne kadar Ortadoğu’ya sözde demokrasi ve barış getireceğini belirtirken tam tersi kan ve gözyaşını getirdi. Trump’ın seçim kampanyasındaki söylediği sözler ise insan hakları ile bağdaşmamaktadır. Totalci ve toptancı bir anlayış. Hayra yormak lazım, Amerika’nın kendi kararı. Batı’nın karakteristik duruşu bizim birlik oluşumuzu ve güçlü olmamız gerektiğini ortaya çıkartıyor. Fettullah Gülen’in iadesi konusunda bir değişim olması gerektiğini umuyorum. Eğer Amerika bir hukuk devleti ise yeni dönemde Gülen’in iadesi konusunda somut bir adım atmaları gerekmektedir. Fakat bugüne kadar bölgede sergiledikleri tutumlar dosthane değil. DEAŞ’a karşı başka bir terör örgütü ile birlikte hareket edip onu temizleme iddiasında bulunuyor. Bundan sonraki süreci hep birlikte göreceğiz. Görelim bakalım mevlam neyler neylerse güzel eyler” diye belirtti.

USTA: BAŞKAN SİSTEME UYAR

MHP Gurup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta ise, “ABD ve dünya için yeni başkan Donald Trump hayırlı olsun diyorum. Trump seçimi kazandıktan sonraki ilk konuşmasında ılımlı bir hava sergiledi. Seçim kampanyası döneminde olduğu gibi sert rüzgarlar estirmediği gibi göreve başladıktan sonra da sert tavrını sürdüreceğini ummuyoruz. Amerika’da belirli bir sistem var ve bu sistem dahilinde çalışmalar yapılır. Bazı zamanlar başkanın dahi kim olduğu çok da önemli değildir. Başkan da o sistem doğrultusunda çalışmak zorundadır. Trump’ın Türkiye açısından siyasi anlamda büyük bir risk oluşturacağını düşünmüyorum. Ekonomik anlamda değişikliğe gidileceğini düşünüyorum. Dünya genelinde daha korumacı bir döneme girilebilir. Faiz artırımı konusunda FED bağımsız davranıyor fakat Trump’ın tavrı da büyüme yanlısı olduğu için Clinton’un gelmesine göre faiz artırımı biraz daha ötelenebilir. Türkiye ekonomisine bunun yansıması olumlu olacağı gibi korumacı yaklaşım dünya ticareti üzerinde etkilenme yaşanabilecek. Bu da Türkiye’ye bir yönüyle olumsuz yansıması olabilir. Türkiye’ye özel bir olumsuz havanın olması beklenmiyor” diye konuştu.

 

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER