Nihat Zeybekçi Geri Döndü

AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunduğu ve onaylana yeni kabinede daha önce 61.,62., ve 63. hükümetin Ekonomi Bakanı olan Nihat Zeybekci yeniden aynı görevi aldı.

Nihat Zeybekçi Geri Döndü
Nihat Zeybekçi Türkiye Cumhuriyeti'nin 61, 62 ve 63'üncü hükümetlerinde Ekonomi Bakanlığı yapmıştır. Zeybekçi, böylelikle 4. kez aynı göreve gelmiş oldu.

NİHAT ZEYBEKCİ KİMDİR?
1 Ocak 1961 tarihinde Denizli'nin Tavas İlçesi Pınarlar Beldesi'nde dünyaya gelen Nihat Zeybekci, Fatma ve Şükrü Zeybekci çiftinin beşinci ve son çocuğudur.
Tütün işçiliğiyle geçimini sağlayan bir ailenin çocuğu olarak küçük yaşta çalışma hayatıyla tanışan Nihat Zeybekci, ilk ve ortaokulu Tavas'ta; liseyi ise parasız yatalı sınavlarında sağladığı başarıyla Kütahya'da okumuştur. Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunudur. Üniversite'de okuduğu süre boyunca bir dış ticaret şirketinde çalışarak, daha mezun olmadan alanıyla ilgili deneyim kazanmıştır. Sonrasında ise İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde yüksek lisans yapmıştır.
Profesyonel iş yaşamına İstanbul'da özel sektörde başlayan Zeybekci, Denizli'de bir tekstil firmasının ihracat müdürlüğü yapmış; 1994 yılında ise kendi işini, Turkuaz Tekstil'i kurmuştur. Politikaya atılmadan önce iş adamı ve sanayici kimlikleriyle sektörü yakından tanıma fırsatı bulmuştur. Çok iyi düzeyde İngilizce bilmektedir.
4 çocuk babası Nihat Zeybekci, Ayşen Zeybekci ile evlidir.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER