MHP'de Muhaliflerin Düzenlediği Olağanüstü Kongre Sona Erdi!

MHP olağanüstü tüzük kurultayı sona erdi

MHP'de Muhaliflerin Düzenlediği Olağanüstü Kongre Sona Erdi!

MHP'de muhalifler, parti tüzüğünde değiştirmek istedikleri 14 maddeyi değiştirdi. Sonucun belli olmasından sonra MHP olağanüstü tüzük kurultayı kapanış konuşmasının ardından sona erdi.

İşte MHP Kurultayı'nda dakika dakika yaşananlar:

17.30:Tüzük Kurultayı'nda muhaliflerin değişmesini istediği 14 maddenin tamamı değişti.

16.45:Kurultayda, Olağanüstü Büyük Kongrenin 10 Temmuz 2016 tarihinde Arena Spor Salonunda yapılması oy birliğiyle gündeme alınması kabul edildi. Kurultayın 10 Temmuz 2016 tarihinde yeterli çoğunlukla toplanamaması durumunda ise 17 Temmuz 2016 tarihinde Büyük Anadolu Otel'de toplanılacağı belirtildi. Diğer yandan, 7 Haziran'dan sonra işlenen tüm disiplin cezalarının kaldırılmasının gündeme alınması da kabul edildi

 

16.00:Kongrede Musavat Dervişoğlu, değiştirilmesi istenen tüzük maddelerini okudu

15.50:Ankara 13. Noterliği şu ana kadar 657 imza aldıklarını ve sayım işleminin sürdüğünü açıkladı.

15.45:MHP Genel Merkez kaynakları, hukuken sadece 495 delegenin oy verdiğini belirterek, bunun da yeterli sayıya ulaşılamadığı anlamına geldiğini belirtti.

BAHÇELİ KÜRSÜYE DAVET EDİLDİ AMA...

15:40:Divan Başkanı Musavat Dervişoğlu kongrede Genel Başkan Devlet Bahçeliya da görevlendirdiği bir yetkiliyi konuşma yapması için kürsüye davet etti. Bahçeli ya da görevlendirdiği bir isim olmadığı için konuşma maddesi oy birliği ile atlandı.

 

15:35:Divan Başkan'ı açılışı yaptı. Gündem gereği toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

15.20:Divan Başkanı Musavat Dervişoğlu oldu, Divan Başkanlığı oluşturuldu. Tüzük oylaması bekleniyor.

15.10:Oğan'ın desteklediği Hasan Hüseyin Türkoğlu "fedakarlık" yaptıklarını söyleyerek adaylıktan çekildi. Akşener'in desteklediği Musavat Dervişoğlu, Divan Başkanlığı için tek aday.

15.05:Adaylar arasındaki görüşme sona erdi. Adaylar el ele poz verdi. Divan için tek liste üzerinde anlaşıldı.

14.50:Delegelerin "tek liste" itirazı üzerine MHP kurultayında divan oylaması başlayamadı. Adaylar kendi aralarında görüşme yaptı.

DİVAN BAŞKANLIĞI'NA 2 İSİM ÖNERİLDİ

14.35: Divan Başkanlığı seçimi için 2 önerge verildi, seçim için 15 dakika ara verildi. Divan Başkanlığı'na iki aday var. Akşener'in desteklediği Musavat Dervişoğlu ve Sinan Oğan'ın desteklediği Hasan Hüseyin Türkoğlu. Akşener'in desteklediği Musavat Dervişoğlu 456 delege imzasıyla aday. Sinan Oğandestekli Türkoğlu başkanlığındaki divan heyeti için ise 170 delege imza verdi.

KURULTAY RESMEN BAŞLADI

14:14Ve MHP'de kurultay resmen başladı. Kongre yeter sayısının kat kat fazlasıyla sağlandığı açıklandı. Ali Sağır açılışı yaptı.

ÇAĞRI HEYETİ: 752 DELEGE NOTER HUZURUNDA İMZA ATTI

13.45: Çağrı Heyeti, noterin verdiği sayıya göre 752 delegenin imzası olduğunu, 50 delegenin de imza atmak için beklediğini açıkladı.

13.23: Alparslan Türkeş'in kızı Çağrı Türkeş, "Bugün Sayın Genel Başkanımıza rağmen çok önemli bir adım atılmıştır. İnşallah gençlere yol verir. Çok direnç gösterdi. İnşallah bundan sonra birlik, beraberlik içinde bütün ülküdaşlarımızla birlikte ileri götüreceğiz" dedi. Türkeş, "Arkadaşlardan duyduğuma göre gerekli çoğunluk var" diye konuştu.

12.15: Salonda sık sık Başbakan Meral sloganları yükseliyor.

12.13: Salonda yapılan anonsta imza vermeden salona giren delegelerden imza vermeleri istendi. Muhaliflerin hedefi 900 imza.

12.08: Kurultayın yapılacağı salon tıklım tıklım dolmuş durumda. Artık kurultayın başlaması bekleniyor.

SALT ÇOĞUNLUK SAĞLANDI

11.56: NTV'nin haberine göre hazurun cetveline imza atan delege sayısının kurultayın toplanması için salt çoğunluğu yani 595'i geçtiği belirtiliyor. Genel Merkez ile muhalifler arasında delege sayısında da görüş ayrılığı var. Muhaliflere göre partinin 1198 delegesi bulunuyor. Genel Merkeze göre delege sayısı 1240.

11.35: Kongrenin toplanması için gereken yeterli delege sayısına fazlasıyla ulaşıldığını ifade eden Sinan Oğan, "Ülkücülerin susamışlığı bugün burada son bulacak. Ülkücüler iktidar istiyor, ülkücüler artık önlerine tüzük engeli istemiyor ve o tüzük engelini bugün burada inşallah kongre ile aşacağız, 10 Temmuz'daki genel kurultaya hazırlanacağız." dedi. Genel merkezin, "bugün yapılan kongreyi tanımadığına" yönelik açıklamalarını değerlendiren Oğan, "Önemli olan ülkücülerin tanımasıdır, ülkücüler de burayı tanıyor. Yeterli sayıda delege geldiği takdirde burası ülkücülerin tanıdığı bir tüzük kurultayı olacaktır. Kaldı ki mahkemelerin tanıdığı, 12. Sulh Hukuk'un, Yargıtayın tanıdığı ve görevlendirdiği bir tüzük kurultayını Genel Merkez'imiz niye tanımasın? Bu hak, hukuk tanımamak olur." diye konuştu.

BAHÇELİ GENEL MERKEZE GELDİ

11.27: MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesinin görevlendirdiği "Çağrı Heyeti" tarafından toplanan, MHP 6. Olağanüstü Büyük Kongresi'nin yapıldığı saatlerde, Parti Genel Merkezi'ne geldi.Devlet Bahçeli'nin, 6. Olağanüstü Büyük Kongre'ye ilişkin gelişmeleri buradan takip edeceği öğrenildi. Öte yandan, bir grup partili de olağanüstü kongreyi, MHP Genel Merkezi'nin girişindeki televizyondan takip ediyor.

11.24: Genel merkezden itiraz olmaması için noter deneteminde katılan delegelerin kayıtları yapılıyor. Saat 11.00 sularında 250 delegeye ulaşıldığı belirtiliyor.

11.12: MHP'de "Seçimli Olağanüstü Kurultay Yapılamaz" maddesinin değiştirilmesi için 1241 delegeden 543 delegenin imzası yetiyor.

11.00: Genel Başkan adaylarından Süleyman Sazak kongrenin yapılacağı salona gelmedi. Sazak'ın gelişmeleri ofisinden izleyeceği belirtildi.

10.50: Kongre salonunda Meral Akşener'i destekleyenler bir tarafta, 'Güç Birliği' hareketine katılan adayları destekleyenler ise ayrı bir tarafta oturuyor.

10.33: Dört muhalif aday da salonda yan yana oturuyor.

"BAŞBAKAN MERAL" SLOGANI GERİLİM YARATTI

10.15: Genel Başkan adaylarından Meral Akşener'in salona 'Başbakan Meral' sloganı ile girmesi gerilime neden oldu.

10.10: Genel Başkan adaylarından Meral Akşener ve Koray Aydın da, 10.10 sıralarında salona girdi. Akşener ve Aydın sloganlar eşliğinde karşılandı.

09.55: Kongrenin yapılacağı salona sadece delegeler alınıyor. Delege olmayan partililer ise kongreyi hemen yan taraftaki spor salonundan takip edecek.

SİNAN OĞAN'IN YANINDAKİ SÜRPRİZ İSİM

09.45: Genel Başkan adaylarından eski milletvekili Sinan Oğan da salona geldi. Oğan salona MHP'nin Kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in kızı Çağrı Türkeş ile birlikte geldi.

09.40: MHP Tüzük Kurultayının yapılacağı otele girişler başladı. Girişlerin yapıldığı sırada delegeler arasında sıra tartışması yaşandı. MHP Genel Başkan Adayı Sinan Oğan'ın geçişi sırasında bazı partililerin üstünü aratmak istememesinden dolayı polis ile partililer arasında arbede yaşandı.

09.32: Kurultay salonuna ilk gelen Genel Başkan Adalı Ümit Özdağ oldu. 09.32'de gelen Özdağ ile birlikte Yusuf Halaçoğlu da salona giriş yaptı.

SALONDA ATATÜRK, ALPARSLAN TÜRKEŞ VE BAHÇELİ FOTOĞRAFI VAR

Kurultay salonunda konuşmaların yapılacağı platformun arkasında Atatürk, Alparslan Türkeş ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin resimleri asıldı.

TÜZÜĞÜ DEĞİŞTİRMEK İSTİYORLAR

MHP'de 1 Kasım seçimi sonrası harekete geçen muhalifler, 7 ay sonra olağanüstü kurultayı bugün topluyor. Ankara'da Büyük Anadolu Oteli'nde gerçekleştirilecek kurultayda, Meral Akşener, Koray Aydın, Sinan Oğan ve Ümit Özdağ önce güçlerini birleştirip tüzüğü değiştirmeye çalışacak.

O MADDE DEĞİŞECEK

Olağanüstü kurultayda, parti tüzüğünün 63. maddesi değiştirilerek olağanüstü kongrelerde de seçim yapılabilmesinin önü açılacak. Divan, seçimli kurultayın ne zaman yapılacağına ilişkin önergeleri delegelerin oylarına sunacak.

 

İLK KEZ ELKTRONİK BARKOT SİSTEMİ KULLANILIYOR

Salona delegeler dışında kimse alınmıyor. Delegeler için özel kartlar hazırlandı. İlk kez bir kongrede elektronik barkot sistemi kullanılıyor. Delegeler kartlarındaki özel barkodu okutup isimleri görüldükten sonra girebiliyorlar. Basın, delege, misafirler, partililer için ayır ayrı kapılardan giriş yaptılar.

MİSAFİRLER İÇİN ÖZEL SALON

Çağrı Heyeti, otele ait 8 bin kişilik kapalı spor salonunda da barkovizyon ekranlarıyla kurultayın izlenmesini sağlayacak. Kurultayın toplanması ve divanın oluşturulmasının ardından Çağrı Heyeti'nin görevi sona erecek.

 

KUYRUKLAR OLUŞTU

Kurultay salonuna gitmek isteyen partililer yolda uzun kuyruklar oluşturdu. Bazı partililerin araçlarını bırakarak yürüdüğü ortaya çıktı.

BAHÇELİ DE KÜRSÜYE DAVET EDİLECEK

Kurultayda, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli kürsüye davet edilecek ancak Bahçeli dahil genel merkezden kimse kurultaya katılmayacak. Muhalifler iç tüzüğü değiştirebilirse ardından seçimli olağanüstü kurultay kararı alınacak.

 

'GÜÇ BİRLİĞİ' HAREKETİ

Öte yandan, kurultaya saatler kala iftarda bir araya gelen genel başkan adayları Koray Aydın, Ümit Özdağ ve Sinan Oğan, diğer genel başkan adayı Meral Akşener'e karşı 'Güç Birliği' hareketi oluşturdu. Gerekçe ise Akşener'in tek başına hareket etmesi. İftar yemeğinden Genel Merkez'in 10 Temmuz'da yapacağı olağanüstü kurultaya katılma kararı da çıktı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER