Meclis de Yoğun Günler Başladı

TBMM'yi bu hafta yine yoğun bir tempo bekliyor. İşte Meclis'te bu hafta görüşülecek konular..

Meclis de Yoğun Günler Başladı

TBMM Genel Kurulu'nun gündemindeki en önemli konu, Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi olacak. Teklif, "temel kanun" olarak iki bölüm halinde görüşülecek.

Düzenlemeyle elektrik dağıtım ve görevli tedarik şirketlerinin kayıp­ kaçak, sayaç okuma, perakende satış hizmet, iletim sistemi kullanım ve dağıtım bedelini tüketiciden alması yasal altyapıya kavuşuyor.

ELİTAŞ HAKKINDAKİ GENSORU

HDP tarafından, "Türkiye’nin bir terör örgütü ile ithalat ve ihracat ilişkisine girmesinde ve yatırımlar için gerekli olan finansman ihtiyacının dışarı kaçmasında sorumluluğu bulunduğu" iddiasıyla Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş hakkında verdiği gensorunun gündeme alınıp alınmayacağına ilişin görüşmeler, 12 Mayıs Perşembe günü yapılacak.

Bu hafta salı, çarşamba ve perşembe günleri çalışacak Genel Kurul'da, uluslararası sözleşmelerin onaylanmasını içeren yasa tasarıları da ele alınacak.  

AK PARTİ BU HAFTA GRUP TOPLANTISI YAPMAYACAK

Siyasi partilerin grup toplantıları, 10 Mayıs Salı günü gerçekleştirilecek. AK Parti grup toplantısı bu hafta yapılmayacak. Genel Başkan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Genel Merkezi'nde milletvekilleriyle bir araya gelecek.

KOMİSYONLAR

TBMM'deki ihtisas ve araştırma komisyonları da gündemlerindeki konuları ele alacak.

Dışişleri Komisyonu, 11 Mayıs Çarşamba günü yapacağı toplantıda, uluslararası sözleşmelerin onaylanmasını içeren yasa tasarılarını ele alacak.

KİT Komisyonu, denetimlerini sürdürecek. Komisyon, 11 Mayıs Çarşamba günü yapacağı toplantıda Makine ve Kimya Endüstrisi ile Sümer Holding, 12 Mayıs Perşembe günü ise Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ ile Şeker Kurumu Başkanlığının 2013-2014 yılı hesaplarını inceleyecek.

Çalışma süresini doldurmak üzere olan Aile Bütünlüğünün Korunması Araştırma Komisyonu, raporuna son şeklini verecek.

Çocuk İstismarını Önleme Araştırma Komisyonu, akademisyenleri dinlemeye devam edecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER