Liste heyecanı

Milletvekili aday listeleri bugün açıklanacak. AK Parti, CHP ve İyi Parti'de heyecan dorukta

Liste heyecanı

24 Haziran 2018 Pazar günü gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için geri sayım devam ederken, partilerinden milletvekili aday adayı olan isimler için bekleyiş bugün sona eriyor.

LİSTELER BUGÜN YSK’YA SUNULUYOR

Siyasi parti genel merkezleri, aday listelerini bugün en geç saat 17.00'ye kadar YSK'ya verecek. Bağımsız milletvekili adayları da en geç bugün saat 17.00'ye kadar il seçim kurullarına başvuru yapacak. Siyasi partiler, aday listeleri ve bağımsız adayların başvuru evrakındaki eksiklikleri 25 Mayıs'a kadar tamamlayacak. YSK kararına göre, seçime HÜDA PAR, AK Parti, BTP, BBP, CHP, DP, HDP, İYİ Parti, MHP, Saadet Partisi ve Vatan Partisi giriyor.

AK PARTİ’DE 97 ADAY ADAYI

Bugün açıklanacak milletvekili aday listelerinin en fazla merak edildiği partilerin başında AK Parti geliyor. AK Partiye'ye Samsun'da mevcut 6 milletvekili ile birlikte toplam 97 aday adayı başvuruda bulundu. AK Parti listesinde 24 Haziran'da yarı yarıya bir değişim olması bekleniyor. AK Parti'de milletvekili aday adayları arasında Büyükşehir Belediye Başkanlığından istifa ettikten sonra milletvekili aday adayı olan Yusuf Ziya Yılmaz'ın yanı sıra çok sayıda bürokrat da istifa ederek aday adaylığı başvurusunda bulunmuştu.

CHP’DE İLK İKİ SIRA DEĞİŞECEK Mİ?

Milletvekili aday listesinin merakla beklendiği bir diğer parti de CHP. Samsun'dan 20 milletvekili aday adayı başvurusunun yapıldığı CHP'de, kesin liste dün gece geç saatlere kadar yapılan Parti Meclisi toplantısının ardından netleşti. CHP'de Kemal Zeybek ve Hayati Tekin'in yanı sıra Müşfik Veysel Erdoğan, Şaban Sevinç, Neslihan Hancıoğlu, Işık Özkefeli, Mehmet Atalay gibi isimlerin listede yer bulup bulamayacakları bugün belli olacak.

İYİ PARTİ’DE İTTİFAK ÖNE ÇIKACAK MI?

Çok sayıda aday adayının büyük rağbet gösterdiği İyi Parti'de ise genel merkezde kurulan komisyonların belirlediği milletvekili aday listesi bugün YSK'ya sunuluyor. Samsun milletvekili adaylarının belirlendiği listeye, başkanlığı Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ yaptı. İyi Parti listelerinde, ittifak yapılan Demokrat Parti'den isimlerin yer alıp almadığı da bugün belli olacak. Samsun'da İyi Parti'den 56 milletvekili aday adayı başvuruda bulunmuştu. Aday adayları arasında Samsun Büyükşehir Belediyesi'nde Şube Müdürü olarak görev yapan Akın Üner, İlkadım İYİ Parti İlçe Başkanı Av. Ayşe Ayan, ANAP eski Milletvekili Biltekin Özdemir, İbrahim Özyer (İYİ Parti Gnl. Mkz. Kur. Üyesi Muhasebe ve Mali Müşavir), Nazım Yüksel (Tarım Kredi Koop. Eski Gnl. Md., Ufuk Saral (İkizpınar Eski Bld. Bşk.), Dursun Ali Ayan ( MEB Müfettişi) gibi isimler yer alıyor. Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Erdem Demirdağ’ın da İyi Parti’de Samsun listesinde üst sıralarda yer bulacağı belirtiliyor.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER