Kurtulmuş Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yaptı

Başbakan yardımcısı Numan Kurtulmuş Bakanlar kurulu toplantısı sonrası açıklama yaptı

Kurtulmuş Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yaptı
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un açıklamalarının satırbaşları;

TÜRKİYE İLAVE FASILLAR AÇILMASINDAN YANADIR

Türkiye, mülteci meselesi, vize serbestisi ve geri kabul anlaşmasını yakından takip etmekte, bu konuların birbirinden ayrılmaz nitelikte olduğunu kabul etmektedir. Türkiye- AB ilişkisinde birini ele alıp diğerlerini geri plana atılmasını kabul etmemektedir.Darbeye karşı sessiz kalma durumu değişiyor. Türkiye, AB ile ilave fasıllar açılmasından yana. Özellikle 23. ve 24. fasıllar, fikir özgürlükleri, ifade  özgürlükleri ve medya özgürlükleri konusunda da Türkiye'nin hiçbir şekilde  çekineceği, hiçbir şekilde geri adım atmasını gerektirecek bir durum yoktur.  Aynen yeni açılan fasıllar gibi, bu fasılların açılmasını da Türkiye olarak  istediğimizi, arzu ettiğimizi bir kere daha ifade etmek isteriz.Balkan coğrafyasında siyasi stres yükseliyor. Bosna- Hersek'in yapısı birçok zorluğu barındırıyor.

MOODY'S'İN KREDİ NOTUNU DÜŞÜRMESİ

(Moody's) Tamamıyla siyasi içerikli bir değerlendirmedir. Analiz iki gün içinde değişti. Gerekli tedbirleri alıyoruz. Darbe sonrası ekonomide tehlike vardı ama değişti. 18 Temmuz'la 26 Eylül'e baktığınızda durağan diyebileceğiniz bir Türkiye ekonomisi söz konusudur.

MİLLET OLARAK İLERİYE BAKMAK ÖNEMLİ

İleri bakacağız, 15 Temmuz'un etkilerini sileceğiz. Biz herhangi bir derecelendirme kuruluşunun değerlendirmesini hayatın sonu olarak görmüyoruz. Değerlendirmenin ABD ziyareti sonrası gelmesi manidar.

Türkiye üretime devam ediyor, reel ekonomiyi güçlendirmeye devam ediyor. Türkiye ciddi bir atakla yatırımcıları davete devam ediyor. Bu olumsuz hava da, algı operasyonu da bütünüyle sona erecektir. Biz herhangi bir derecelendirme kuruluşunun Türkiye ekonomisinin notunu düşürmesini de hayatın sonu telakki etmeyiz.

Sadece FETÖ değil, 3 örgütle mücadele ediyoruz.

Türkiye, Suriye'nin toprak bütünlüğünden yana. PYD koridoru oluşturulmasına karşıyız. Menbiç'teki YPG güçlerinin önemli bir kısmı Fırat'ın doğusuna çekildi.

SORU - CEVAP
FETÖ'ye yönelik operasyonlar devam ederken hükümetin atacağı adıma ilişkin bilgiler geliyor. PKK terör örgütüne bir operasyon başlatılacağı ifade ediliyor. FETÖ dışında PKK temizliği hangi kapsamda yapılacak?

Türkiye sadece FETÖ'cülerle mücadele etmiyor. Eş zamanlı olarak 3 terör örgütü PKK, FETÖ ve DAEŞ ile mücadele ediyor. Diğer irili ufaklı örgütler de var. Biz her terör örgütüne karşılık gerekli adımları atacağız.


Fırat Kalkanı operasyonu...

Türkiye'nin Suriye'de yaptığı operasyonun 3 tane kırmızı çizgisi var. Bunlardan birincisi Türkiye kendi şehirlerini Suriye'den kaynaklanan terör örgütlerinden korumak zorundadır. Kilis'e atılan roketleri gördünüz. Gaziantep'te 52 vatandaşımızı DAEŞ'in nasıl şehit ettiğini gördünüz.Türkiye, Suriye'nin toprak bütünlüğünden yana. PYD koridoru oluşturulmasına karşıyız. Menbiç'teki YPG güçlerinin önemli bir kısmı Fırat'ın doğusuna çekildi. 

Rakka ve Musul

Biz her iki yerde de yerel unsurların operasyonların ana unsuru olma görüşünü savunuyoruz. Bu operasyonlar uluslararası koalisyonun kontrolünde yapılsın. YPG ve PYD'nin bulunmaması önemlidir. Biz her toplantıda bunu dile getiriyoruz. Cerablus, El Bab operasyonlarında nasıl ÖSO esas olduysa, burada da ılımlı muhalefet hareketleri esası temsil eder.


Kamu'dan ihraçlar...

Adaletli davranacağız. FETÖ'nün yaptığı Anadolu'daki tarihimizin en ağır suçudur. Haksızlık varsa ortadan kaldırılacaktır. Asılsız ihbarların bir bedeli olduğunu herkes bilmeli.


OHAL'in devamı...

Bugün herhangi bir konu gelmedi.

Anıtkabir'de park...

Bu konu üzerinden polemik yapmak doğru değil. Basit ve tali bir meseledir.

İkinci kalkışma iddiası...

Bu tür haberlerle halkı endişelendirmeye gerek yok. Ama 15 Temmuz darbe girişiminde yer alanlar yenildik deyip kenara çekilmediler. Her türlü tedbirleri almaya çalışıyoruz.Panik oluşturacak sözlerden kaçınılmalı.

AK Parti'de FETÖ...

Soruşturma devam ediyor, eğer doğruluk payı varsa ortaya çıkacaktır. Bütün AK Partilileri töhmet altında bırakmayı doğru bulmuyoruz.

Kredi kartı düzenlemesi

İç piyasaya ciddi bir canlılık gelecek. Türkiye'nin hangi isitkamette yürüdüğünü biliyoruz.

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER