Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a Sert Eleştiri

Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan için, "Hiç kimsenin Cumhurbaşkanı değildir ancak kendi yandaşlarının Cumhurbaşkanıdır Erdoğan. 'Ben herkesin Cumhurbaşkanıyım' diyor. Kusura bakmasın sadece ve sadece kendi partisinin Cumhurbaşkanıdır" dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a Sert Eleştiri
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AB Büyükelçileri ile kahvaltı sonrası basın mensuplarına şu açıklamalarda bulundu:

"Türkiye'nin AB'ye üyeliği sürecini tartıştık. 1963'ten beri süren yolculuğumuzun olumlu sonuçlanması için elimizden gelen her türlü çabayı CHP olarak gösterdiğimizi kendilerine aktardık. Vize konusunun bir başka koşula bağlanmasının doğru olmadığını ahde vefanın bir gereği olduğunu, birliğin etik değerleriyle bunun uyuşabileceğini ifade ettik. Herhangi bir koşul olmaksızın vize serbestisi olursa bunun daha uygun olacağı kendilerine ifade edildi. Türkiye'nin Ortadoğu, Rusya, Afrika, Balkanlar konusundaki bize sorulan sorularla ilgili cevaplar verdik. Onlara CHP'nin önümüzdeki günlerde bir dış politika strateji belgesini açıklayacağını da ifade ettik. Bu belgeyi merak ettiklerini ifade ettiler. Bizde önümüzdeki süreç içinde kamuoyuyla paylaştıktan sonra belgeyi kendilerine göndereceğimizi belirttik" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili olarak şunları kaydetti:

"Siyaseti bilmesi gereken insanlar önce anayasayı bilecekler. Anayasayı bilmeden ben siyaseti biliyorum demek doğru değildir. Anayasada yargının bağımsızlığı var. Dün Sayın Kurtulmuş 'hepsi Cumhurbaşkanına bağlıdırlar' demişti. Bugün Sayın Kurtulmuş geri adım atıyor. Bir anlamda Erdoğan ile çelişiyor. Hiç kimsenin Cumhurbaşkanı değildir ancak kendi yandaşlarının Cumhurbaşkanıdır Erdoğan. Bunu herkesin bilmesi lazım. Cumhurbaşkanının tarafsız olması lazım. Çünkü tarafsız olacağına dair yemin etti. Nerede? TBMM'de. Yeminini tutmuyor. 'Ben herkesin Cumhurbaşkanıyım' diyor. Kusura bakmasın sadece ve sadece kendi partisinin Cumhurbaşkanıdır. Ortaya koyduğu tabloda budur. Yargı bağımsızdır, yargı tarafsızdır. Bütün dünyada böyledir.Çünkü bir gün gelir Erdoğan'ı da o yargı yargılar. Dolayısıyla yargının bağımsızlığının temelinde de bu yatıyor zaten. Yargıç ileride birisi önüme çıkar ve ben onu yargılarsam o nedenle benim tarafsızlığım ve bağımsızlığım çok önemlidir diyorsa hem yargı hem Cumhurbaşkanı yargının bağımsızlığına ve tarafsızlığına dikkat etmek zorundadır. Bu konuda atılacak adımların, yapılacak davranışların, söylenecek sözlerin son derece önemli bir ağırlığı vardır. Sayın Cumhurbaşkanı bize siyaset dersi vereceğine önce TBMM'nin önünde namusu ve şerefi üzerine ettiği yeminin gereğini yapsın. Ona sahip çıksın önce."
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER