Kılıçdaroğlu Kaseti Kimin Getirdiğini Hatırlayamadı

Deniz Baykal’ı koltuğundan indiren kaset komplosuyla ilgili ifade vermekten kaçan Kılıçdaroğlu, mahkemeye dilekçe gönderdi.

Kılıçdaroğlu Kaseti Kimin Getirdiğini Hatırlayamadı

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal'a yönelikkaset komplosuyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, ifade vermekten kaçınan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, savcılığa dilekçe gönderdi.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), Baykal'a yönelik kaset komplosuyla ilgili yürüttüğü soruşturma kapsamında önemli bir adım atarak Kılıçdaroğlu'nu tanık sıfatıyla ifadeye çağırdı.
CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ı koltuğundan eden kaset olayıyla ilgili Kılıçdaroğlu, katıldığı bir televizyon programında, “Erdoğan'ın kaseti izlediğini gördüm. Kendisine o kaseti izletenler Erdoğan'ı kayıt altına alıyor” ifadelerini kullandı.
Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarını dikkate alan Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu Başsavcıvekili, Özel Kalem Müdürü Şükran Kütükçü'yü arayarak, Kılıçdaroğlu'nu 'tanık' sıfatıyla ifadeye davet etti. Kaset kumpasıyla ilgili elinde birçok bilgi olduğunu iddia eden Kılıçdaroğlu ise ifade için adliyeye gitmeyeceğini açıkladı. Kılıçdaroğlu'nun bu tutumu ise “Kaynağını deşifre etmek istemiyor” ve “Kaset kumpasçılarını koruyor” şeklinde yorumlandı.

SORULARDAN KAÇINDI

Haklı eleştirilerin hedefi olan Kılıçdaroğlu, bu sefer de ifade için adliyeye gitmek yerine dilekçe göndermeyi tercih etti. İfade vermeye gitseydi “Görüntüleri kim, ne zaman getirdi” şeklindeki soruların yöneltileceği Kılıçdaroğlu'nun, gönderdiği dilekçeyle bu sorulara cevap vererek soruşturmaya katkı sağlamak yerine kaset kumpasçılarını korumaya devam ettiği ortaya çıktı.

KENDİSİ HİÇ İZLEMEMİŞ

Deniz Baykal'ın da konuyla ilgili işaret ettiği Kılıçdaroğlu'nun geçtiğimiz hafta avukatı aracılığıyla savcılığa gönderdiği dilekçede, “Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal'a yönelik kumpas ve sonraki süreçlerde edindiği tüm bilgileri katılmış olduğu Habertürk TV kanalındaki bir programda açıkça ifade etmiştir. Programda, 'Deniz Baykal'a ait olduğu iddia edilen video kaydını hiçbir zaman izlemediğini, hiçbir bilgisinin olmadığını, sadece Baykal ile ilgili görüntü kaydının Erdoğan'a getirilip izlettirildiği ve bu izlettirilme sırasında Erdoğan'ın görüntülerinin alındığına yönelik görüntünün kendisine izlettirildiğini' ifade etmiştir.

Sayın Kılıçdaroğlu ayrıca söz konusu videonun kendisine genel başkan olduktan sonraki süreçte izlettirildiğini ancak bu videonun kim tarafından getirildiği ve ne zaman izlediğini hatırlamadığını bildirmiştir” ifadeleri yer aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER