Eski HDP'li vekile 4 yıl hapis istemi

Eski HDP İstanbul Milletvekili Turgut Öker'e "Cumhurbaşkanına hakaret" suçunu işlediği iddiasıyla 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası istendi.

Eski HDP'li vekile 4 yıl hapis istemi

Eski HDP İstanbul Milletvekili Turgut Öker, Kahramanmaraş'ta yaptığı bir konuşmada "Cumhurbaşkanına hakaret" suçunu işlediği iddiasıyla hakkında açılan dava kapsamında talimatla ifade verdi.

Anadolu 11. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, Turgut Öker ile avukatları katıldı.

Mahkeme hakimi, kimlik tespitinin alınmasının ardından Öker'e Kahramanmaraş 8. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından ifadesinin alınabilmesi amacıyla yazılan talimatı hatırlattı.

Duruşmada savunmasını yapan Öker, 19 Aralık 2015 tarihinde Maraş olaylarının 37. yılı nedeniyle düzenlenen bir toplantıya katıldığını belirterek, "Maraş olaylarının ardından orada yaşayan Aleviler, evini yurdunu terk edip göç etmek zorunda kalmışlardır. Bu olaydan 30 yıl sonra Maraş'a gidebilme imkanına sahip olabildiler. Anmamıza saldırılarak en masum insanlara bile müdahale edilmiştir. Bu bizim en masum hakkımızdır. İddianamede belirtilen konuşma bu atmosferde gerçekleşmiştir. Söz konusu sözleri bu atmosferde kullandım. Az kullandım." diye konuştu.

Öker'in avukatı Nebahat Bektaş da suçun yasal unsurlarının oluşmadığını savunarak, "Müvekkilim süregelen olaylar nedeniyle ağır koşullar altında ve ağır tahrik altında bu sözleri söylemek zorunda bırakılmıştır. Beyanları, eleştiri kapsamında kalmıştır. Ceza genel kurulunun bir kararında eleştirinin bir övgü olmadığı, bir parça sertlik ve inciticilik içerebileceği açıkça belirtilmiştir. Bu çerçevede müvekkilimin Cumhurbaşkanının şahsına karşı bir suç işleme kastı yoktur. Tarihsel bir anlatım ve inancın dilini kullanmıştır. Beraatine karar verilmesini talep ediyoruz." ifadelerine kullandı.

Mahkeme hakimi, Öker'in talimatla alınan ifadesinin, ilgili mahkemeye gönderilmesine karar verdi.

- İddianameden

Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 25. Dönem HDP Milletvekili ve Avrupa Alevi Birlikleri Onursal Başkanı olan Öker'in, suç tarihinde Maraş olaylarının 37. yılı nedeniyle Onikişubat ilçesinde bulunan Erenler Kültür Derneği ve Cemevi inşaatı önünde, Alevi dernekleri, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlardan oluşan gruba bir konuşma yaptığı belirtiliyor.

Turgut Öker'in söz konusu konuşmasında, Cumhurbaşkanına yönelik hakaret içeren ifadeler kullandığı belirtilen iddianamede, Öker'in "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER