Erdoğan: Bir veba gibi yayılıyor!

Belarus'ta Minsk Camisinin açılışını yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Avrupa'yı ayrımcı politikaları için eleştirdi.

Erdoğan: Bir veba gibi yayılıyor!

Belarus'un başkenti Minsk'te 54 yıl önce yıkılan Minsk Camii, Türkiye'nin katkılarıyla yeniden inşa edildi.Caminin açılışı bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıCaminin açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanın Erdoğan, Avrupa'ya uyarıda bulunarak "Avrupa'nın ülkelerinin bir kısmında hoşgörüsüzlük, kendinden olmayanı düşman görme gibi hastalıklar adeta veba gibi yayılıyor." dedi.

İşte o konuşmadan satır başları

"Bu caminin Minsk şehrine kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah bu ibadethane Türk-Belarus dostluğunun da simgesi olacaktır. Belarus farklı köken ve inanca sahip insanların aynı çatı altında huzur ve barış içinde yaşadığı bir ülkedir. Belarus'un bu özelliğinin, içinden geçtiğimiz sıkıntılı dönemde çok değerli olduğuna inanıyorum.

ADETA VEBA GİBİ YAYILIYOR

Bu güzel manzaraya maalesef dünyanın birçok ülkesinde rastlamak mümkün değildir. Avrupa'nın ülkelerinin bir kısmında hoşgörüsüzlük, kendinden olmayanı düşman görme gibi hastalıklar adeta veba gibi yayılıyor. Sırf kimliği, inancı, kılık kıyafeti farklı olduğu için insanlar ayrımcı politikaların, şiddetin muhatabı olabiliyor. Bilhassa canlarını kurtarmak, kendilerine güvenli bir gelecek kurabilmek için mazlumların Avrupa kapılarına dayandıkları, buralarda yaşadıkları dramları hepimiz izliyoruz. Türkiye olarak 6 yıldır Suriye ve Irak'tan ülkemize gelen mültecileri burada anlatacak değilim. Onlara ev sahipliği yapmaya devam ediyoruz, edeceğiz. Çünkü inancımızın gereği budur. Bombalar altından kaçan insanlara kapılarımızı kapayamayız.
Ben açılışını yaptığımızın bu cami kendisinin ülkesindeki Müslümanları sahiplendiğini Sayın Lukaşenko, hassasiyeti sebebiyle şahsım ve milletim adına tekrar kendilerini kutluyorum. Ve Belarus halkının turizmde en önemli destinasyon olarak ülkemizi görmesinin de halklarımızın kaynaşması bakımından ne kadar önemli olduğunu söylemeyi de görev telakki ediyorum."


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER