Erdoğan 23. Muhtarlar buluşmasında konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan 23. Muhtarlar buluşmasında muhtarlara hitaben konuşma yaptı

Erdoğan 23. Muhtarlar buluşmasında konuştu

Erdoğan: Bu darbecilerin hesaplayamadıkları bir şey vardı: Millet. 15 Temmuz aynı zamanda bir terör saldırısıydı.

15 Temmuz topraklarımızın işgali söz konusuydu. İşte bu millet buna izin vermedi. Benim milletim çok aziz. Şu çılgın Türkler diyor ya. İşte bizim milletimiz çılgın Türkler'dir.

LOZAN DİYE ZAFER Mİ OLUR?

1921'de Sevr'i bize dayattılar. 1923'te bize Lozan'ı dayattılar. Bu mu zafer? Birileri bize Lozan'ı zafer diye yutturmaya çalıştı. Bağırsan sesimizin duyulacağı adaları verdik. Oralar bizimdi. Oralarda bizim hala camilerimiz var. Ama şu anda hala Ege'de kıta sahanlığı ne olacak diye konuşuyoruz. Hala bunun mücadelesini veriyoruz. İşte o anlaşmada masaya oturanlar sebebiyle. O masaya oturanlar o anlaşmanın hakkını veremediler. Veremedikleri için bunun sıkıntısını yaşıyoruz. Bu darbe başarılı olsaydı Sevr'i dahi arayacak noktada olurduk.

7 DÜVEL BİZE KARŞI KOYAMAZ

Lider taşın arkasına saklanmazsa millet de dağın arkasına saklanmaz. O gece Türk milleti sadece bir darbeyi önlemekle kalmamış aynı zamanda ülkesini bir işgalden kurtarmıştır.

7 düvel üzerimize gelse Allah'ın izniyle bir adım geriletemez. Bu milletin, bu devletin sabrını zorlamayın. Bu milletin, bu devletin sabrını zorlayanların tarihin sayfalarına bakın.

OHAL'IN UZAMASI

MGK'nın tavsiyesi, hükümetin kararı ve Meclis'in onayıyla 3 ay süreyle OHAL ilan edilmiştir. OHAL konusunu sağa sola çekmeye gayret edenler var. KHK, OHAL vs. bu uygulamaların sadece terörle mücadele ile sınırlı kalacağı daha ilk günden açıkça ifade edilmiştir. Biz geldiğimizde OHAL vardı ama ülkemizin belli yerlerinde sokağa dahi çıkaramıyordunuz. Şimdi böyle bir şey var mı? Günlük hayatın işlemesinde bir güvence var. Geçen iki ayı aşkın sürede OHAL tam da bu şekilde terörle mücadelenin etkinliğini artırma amacıyla uygulandı. FETÖ ile ilgili mücadelede, diğer terör örgütleri ile ilgili mücadelede bizim hızımızı artırıyor. 3 aylık sürenin yeterli olmayacağı görülüyor. 3 ay daha uzaması MGK'da tavsiye edildi. Hükümetimiz de gerekli değerlendirmeleri yapacaktır.

Fransa 1 ay OHAL ilan ediyor. Bize diyor ki, 3 ay daha uzatmayın. Size ne ya? Belki 1 sene de yetmeyecek. Kimse bizim takvim belirlemesin. Bu takvimi, yol haritasını biz belirleriz. Bir defa siz bu darbeyi desteklediniz. Bilgiler bize geliyor. Rabbim ve milletim buna fırsat vermedi.

Amerika'da birkaç tane olay oluyor. Eyalet hemen OHAL ilan ediyor. Bizdeki olay böyle değil ki?

Terör örgütü PKK'nın artan terör eylemlerinin tek amacı var: FETÖ'ye yapılan baskıyı azaltmak. Bu örgüte artık bölgede kimse itibar etmiyor. bu sürede açıkça gördük.

Terör örgütü PYD'nin DAEŞ'le savaştığı yalanı bu süreçte ortaya çıktı. Halep'te katledilen çocukların halini gördünüz değil mi? Umran bebeğin o binadan çıkışını gördünüz değil mi?

3 milyon Suriyeli kardeşimizi Suriye'ye göndereceğiz diyenler kimdi? Bunlar milletimizi bilmeyenler. Benim milletim, bir tas çorbayı, bir dilim ekmeği paylaşır.

Suriye meselesi artık yeni bir safhaya giriyor. Cerablus'ta nüfus 2 bine düşmüştü. Şimdi 30 bin. Bu Batı bizim lafımızı dinleseler her şey yoluna girecek. Bir tanesi bunlara dedi ki "Siz Türkiye'ye yanlış yapıyorsunuz."

Suriye halkının üzerindeki kara bulutların dağılacağı gün yakındır. Türkiye'nin güvenli bölge hamlesine diğer devletler de destek veriyor. Biz o terör koridorunu kaldıracağız.

Şimdi ekonomi kartını masaya sürdüler. 2002 Kasım ayından beri çok sayıda taaruza uğradık. Sadece 2009'da bir küçülme yaşanmış.

2013 yılında ne yaptılar? Gezi olayları ve ardından 17 - 25 Aralık darbe girişiminde bulundular.

15 Temmuz'un ertesi günü: 2.5 milyar dolar para bozduruldu. Toplamda 12 milyar dolar.

MOODY'S'E KAPAK GİBİ CEVAP

Kredi derecelendirme şirketleri beni çok sever. Ben de onları çok severim. Ne oldu? Biz uçaktayken notu düşürdüler. ne kadar düşürürse düşün. Türkiye'nin gerçeği bu değil. Bunların cebine koy üç beş kuruş istediğin notu al. sipariş üzerine not veriyor. İşadamlarına diyorum: Siz de haykırın. Dimdik durun be!. Siz her şeyden evvel Türk'sünüz Türk.
Biz Osmangazi köprümüzü, Yavuz Sultan Selim köprümüzü açtık mı? 20 Aralık'ta da Avrasya tünelini açıyoruz. Gelsinler tünelden geçsinler.
Yeni bir BM kurmalıyız. 193 ülkenin temsil edildiği bir BM güvenlik konseyi oluşturmamız lazım.  Ana muhalefet genel başkanı diyor ki, BM konuşmasını izledim. Sanki muhtarlara konuşuyor" diyor. Sonra diyorlar ki 14 yılda bu ülkede iktidar değişmiyor. Bu anamuhalefet başkanı nasibini almamış.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER