Davutoğlu: 100 Yıl Sonra Sykes Picot'a İzin Yok

Başbakan Ahmet Davutoğlu Suriye'de 100 yıl sonra tezgahlanmak istenen Sykes Picot'a izin vermeyeceklerini söyledi.

Davutoğlu: 100 Yıl Sonra Sykes Picot'a İzin Yok

Başbakan Ahmet Davutoğlu AB'nin başkenti Brüksel'e düzenlediği seyahatte AB ile yapılan müzakereleri anlattı.Haber7.com genel yayın yönetmeni İbrahim Erdoğan'ın da katıldığı AB çıkarmasında Davutoğlu uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Davutoğlu Suriye'nin kuzeyinde kurulmak istenen federasyon için 'buna asla izin vermeyiz. 100 yıl sonra Sykes Picot'u bir kez daha yazmak istiyorlar. Bütün mesele bu" dedi.

İşte Davutoğlu'nun o kritik açıklamaları:

Suriye'de federasyon kurulmasından bahsediliyor?

Suriye maalesef öyle bir noktaya getirildi ki her türlü kirli oyununun oynayabileceği bir zemin oluştu. Bunlardan biri de Sykes Picot’un  yüzüncü yılı, biz hep böldü. Birileri yüzyıl sonra yeni bir Sykes Picot yazma peşinde biz bunu yok etmeye çalışırken birileri yazma peşinde.

Biz bölgede ekonomik hamlelerle Arap Bahar'ı öncesinde Sykes Picot ortadan kaldırmayı düşünüyorduk.

BİZİM HEDEFLERİMİZ BİRİLERİNİ RAHATSIZ ETTİ

Hem bizim hedeflerimiz birilerini rahatsız etti, Arap Bahar'ı bunun için kullanıldı.

Şimdi Suriye'yi üçe dörde , Irak'ı bölerek yeni Sykes Picot yazmaya çalışılıyor. Buna direnenler var, biz gibi.

Ama bunu gerçekleştirmek isteyenler var. Rusya'nın hava harekatı bunun en bariz örneği.

İRAN SURİYE'NİN BÖLÜNMESİNİ İSTEMİYOR

İran'da görüşmemiz mutabık kaldığımız en önemli husus , Suriye'nin bölünmemesi. Tek bir devlet olarak kalması. Onlarda İsrail karşısında bölgede güçlü bir Suriye istiyorlar. Bugünkü seyre baktığınızda YPG'nin son derece oportünist ve otokratik yöntem benimsediğini görüyorsunuz. Kendileri gibi düşünmeyen Kürtleri o bölgeden sürdüler. Şimdi de de facto durum yaratmaya çalışıyorlar. Onları kullananlar onları bir piyon olarak kullanıyorlar, kullanıldıkları ölçüde varlar. Tek tek ülke tavırlarına bakın.

YPG SURİYE'DEKİ KÜRTLERİ TEMSİL ETMİYOR

Suriye'deki Kürtlerin hakları ile YPG yan yan yana getirilmemeli. Suriyeli Kürtlerin hakları için YPG demek Suriye'deki Kürt kardeşlerimize yapılabilecek en büyük ayıp, sorumsuzluk. Gelişmeleri yakından takip edeceğiz, yeni Sykes Picot olmaması için bölge ile yapmamız lazım.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER