Cumhurbaşkanı'na verilecek olan o yetki iptal!

TBMM'deki Anayasa Komisyonu'nda, yeni anayasanın 8'inci maddesi de kabul edildi. İşte yeni anayasa teklifinde değişen diğer maddeler...

Cumhurbaşkanı'na verilecek olan o yetki iptal!

TBMM Anayasa Komisyonunda görüşülen anayasa değişiklik teklifindeki cumhurbaşkanı seçilme şartları içerisinde bulunan "doğuştan Türk vatandaşı olanlar arasından" hükmü, AK Parti'nin kabul edilen önergesiyle, "Türk vatandaşları arasından" şeklinde değiştirildi.

AK Parti Ankara Milletvekili Murat Alparslan, Adıyaman Milletvekili İbrahim Halil Fırat ve İstanbul Milletvekili Markar Eseyan imzasıyla verilen 'Cumhurbaşkanı, kırk yaşını doldurmuş, yüksek öğrenim yapmış, milletvekilli seçilme yeterliliğine sahip, doğuştan Türk vatandaşı olanlar arasından, doğrudan halk tarafından seçilir' cümlesindeki 'doğuştan Türk vatandaşı olanlar' ibaresinin 'Türk vatandaşlığı' şeklinde değiştirildi.

HSYK ÜYE SAYISI 13'E ÇIKARILIYOR

Teklifte ayrıca, 12 olarak öngörülen Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üye sayısının 13'e çıkarıldığı, Adalet Bakanı ile müsteşarının da HSYK'nın doğal üyesi olduğu öğrenildi.

CUMHURBAŞKANI'NA ÖNGÖRÜLEN O YETKİ İPTAL

Teklifte, Cumhurbaşkanı'na kamu kurumlarıyla ilgili kararname yetkisi veren madde de iptal edildi.

MADDE SAYISI 19'A DÜŞTÜ

Öte yandan, teklifin 21 maddeden 19 maddeye düşürüldüğü öğrenildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER