Cumhurbaşkanı Uganda'da Konuştu!

Uganda'da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mevkidaşı Yoweri Museveni ile ortak basın açıklaması düzenledi.

Cumhurbaşkanı Uganda'da Konuştu!

Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları:

Uganda'nın Ebola salgınıyla mücadelesindeki başarısı sebebiyle tebrik ediyorum. Bu güzel ülkenin çalışkan insanlarının bu yıl güneş enerjisiyle çalışan otobüs ürettiklerini duydum. Tebrik ve takdirlerini ifade etmek isterim.

''ETİ ÇİĞNEYEN DİŞLER, BİRLİKTE OLAN DİŞLERDİR''

Milli marşında bile Uganda'nın çevreye, doğal kaynakların korunmasına, ihtiyaca yardıma verdiği önem anlatılıyor. Özellikle 2011'den itibaren Somali'nin ayağa kalkması için bölge ülkeleriyle işbirliği halinde büyük çaba harcıyoruz.

Bir Uganda ata sözünde şu denir. 'Eti çiğneyebilen dişler, birlikte olan dişlerdir'

''TÜRKİYE HİÇBİR ZAMAN SÖMÜRGECİ OLMAMIŞTIR''

Doğu Afrika'da istikrarı tehdit eden en önemli şey terörizmdir. Üç madde var.Birincisi mezhepçilik, ikincisi ırkçılık, üçüncüsü terörizm unsurudur.Terör mağdurlarına destek vermeye devam edeceğiz.

Türkiye'nin Afrika'da hiçbir sömürgeci geçmişi olmamıştır. Eşit ortaklık, karşılıklı saygı ve kazan-kazan temelinde iş birliğindeyiz.

BM'nin Somali'ye kalkıp da bütçesini azaltmış olmasını doğru bulmam. BM nasıl adım atarsa atsın Somali'yi yanlız bırakmadık bırakmayacağız.

MUSEVENİ: TÜRKİYE TÜM DÜNYADA BÜYÜMENİN İTİCİ GÜCÜ OLMUŞTUR

Yoveri Museveni'nin açıklamaları:

Türkiye'nin liderliği sadece bizim için değil tüm Afrika için ilham kaynağıdır. Yıllar önce Türkiye potansiyel olmasına rağmen gerçeğe dönüştürememişti.

Türkiye Sayın Cumhurbaşkanı'nın yenilikçi liderliği sayesinde son 10 yıl içinde çok ciddi yol katetti. 19. Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu çöküşe geçti. O zamanlar Türkiye'ye Avrupa'nın hasta adamı deniyordu. Oysa artık Türkiye sadece Avrupa'da değil tüm dünyada büyümenin itici gücü haline geldi.

Türkiye'nin birçok alanda bize yardımı var. Mesleki eğitim, eğitim, bilimsel, sağlık savunma alanında işbirliği yapmak istiyoruz. Türkiye'nin izlediği dış politika tüm ülkelere destek vermeye yöneliktir. Ne Türkiye ne de Uganda başka ülkelerin kendilerine üstün gelmelerinden hoşlanmamaktadır. Dolayısıyla bizim bakış açımız aynı. Sayın Cumhurbaşkanı mezhepçilikten, bu toplumlar için ciddi bir tuzaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER