Çavuşoğlu ve Lavrov Soçi'de Bir Araya Geldi

Türkiye ve Rusya dışişleri bakanları arasında beklenen buluşma gerçekleşti

Çavuşoğlu ve Lavrov Soçi'de Bir Araya Geldi

Soçi'de Karadeniz Ekonomik İşbirliği zirvesinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus muadili Sergey Lavrov ile biraraya geldi. İlk gelen haberlere göre Lavrov, "Görüşmemizin, ilişkilerimizn normalleşmesi yolunda atılavak pratik adımlarda doğru tonu verir" dedi. Çavuşoğlu da, iki ülke arasındaki sorunların aşılacaiına olan inancınnı ifade etti. Saha sonra ikili ve heyetler arasındaki görüşmelere geçildi. Gelişmeleri izliyoruz.
Bu arada Çavuşoğlu, Rus gazetesi Kommersant'ın internet sitesinde yayımlanan makalesinde, Türkiye-Rusya ilişkilerinin her zaman uluslararası gündemde en çok takip edilen konulardan biri olduğunu belirterek, "Zira bu iki ülke arasındaki ilişkilerin seyri her zaman için çok geniş bir coğrafyada pek çok insanın kaderi üzerinde doğrudan etki yapar. 24 Kasım 2015'te yaşanan üzücü hadise sonrasında ilişkilerde yaşanan kırılma da milyonlarca kişiyi etkiledi, ekonomilere darbe vurdu, aileleri zor durumda bıraktı." ifadesini kullandı.

Türk ve Rus halklarının gerçek güçlerini zor zamanlarda göstermelerinin ve güçlüklerden yılmadan doğruda buluşmayı bilmelerinin çok önemli ortak özellikleri olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "Elbette bu bin yıllık komşuluk ilişkisinde her zaman işbirliği ön planda olmadı. Rekabetin damga vurduğu dönemler de oldu. Fakat biz, bizlere düşen vazifeyi, Türkiye-Rusya münasebetlerini rekabet değil, dostluk ve işbirliği eksenine oturtmak olarak görüyoruz. İki tarafta bunun için gerekli kurumsal, ekonomik ve sosyokültürel temele de fazlasıyla sahip olduğumuza inanıyoruz." yorumunu yaptı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER