Bozdağ: Başkanlık Kılıçdaroğlu'na Rağmen Gelir

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başkanlık sistemiyle ilgili 'Böyle bir başkanlık sistemini kan dökmeden bu ülkede gerçekleştiremezsiniz' açıklamasını eleştirerek, "Başkanlık Türkiye'ye kanla değil Türk milletinin iradesiyle gelecektir; anayasayla gelecektir" dedi.

Bozdağ: Başkanlık Kılıçdaroğlu'na Rağmen Gelir
Adalet Bakanı Bozdağ, Twitter üzerinden CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun TOBB Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmadaki 'Böyle bir başkanlık sistemini kan dökmeden bu ülkede gerçekleştiremezsiniz' sözlerine tepki gösterdi.

Bu görevin halk tarafından sandıkta verildiğini belirten Bozdağ, "Başkanlık Sistemi, yasama ile yürütmenin bir birinden tam ayrı ve birbirine karşı tam bağımsız olduğu sistemin adıdır. Başkanlık Sisteminde yasama/yasama üyeleri, parlamenter sisteme göre daha kuvvetli kuvvetli, daha etkin ve daha bağımsızdır. Başkanlık Sistemi, parlamenter sistemden daha güçlü ve daha etkin bir yasama denetimi sağlar. Kuvvetlerin ayrılığı ve bağımsızlığı tamdır. Başkanlık sisteminde, yasama/yürütme seçimi ayrı ayrı yapılır. Parlementer sistemde sadece yasama seçimi yapılır; yürütme seçimi yapılmaz. Başkanlık sisteminde yasama yetkisi ile yürütme yetki ve görevi, doğrudan halk tarafından sandıkta verilir. Oysaki parlamenter sistemde yürütme, yasamadan çıkar ve yasamanın güvenine dayanır. Ayrıca bir yürütme seçimi yapılmaz" ifadelerini kullandı.

"KILIÇDAROĞLU'NA RAĞMEN GELİR"

Başkanlık sisteminin Türkiye'ye geleceğini vurgulayan Adalet Bakanı Bozdağ, şu açıklamalarda bulundu:
"Bu hakikate rağmen CHP Genel Başkan'ı Kılıçdaroğlu'nun Başkanlığı tek adamlık diye nitelendirmesi, bilgisizlik değilse başkanlığa bühtandır. Halk iradesiyle seçilmiş TBMM, Anayasa'ya göre başkanlık sistemini kabul etmesi halinde başkanlık Türkiye'ye Kılıçdaroğlu'na rağmen gelir. Başkanlık Türkiye'ye kanla değil Türk milletinin iradesiyle gelecektir; anayasayla gelecektir. Geldiğinde de kan değil bayram olacaktır. Kılıçdaroğlu kan demeye devam etse de aziz milletimiz, gözünü kan bürümüşlere; ağzından kan damlayanlara inat başkanlığa evet diyecektir. Başkanlık geldiğinde kan akmayacak ama bu büyük başarıdan dolayı sevinç göz yaşı dökenler olacaktır"
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER