Başkanlık Sistemi Anketinde Kılıçdaroğlu'na Şok!

Prof. Dr. Suat Kolukırık'ın başkanlık sistemine karşı halkın nabzını tutan anket çalışmasından çıkan sonuç Kılıçdaroğlu'nu memnun etmeyecek.

Başkanlık Sistemi Anketinde Kılıçdaroğlu'na Şok!
Prof. Dr. Suat Kolukırık'ın koordinatörlüğünde yürütülen araştırma sırasında, 30 büyükşehirde 2164 denek ile görüşme yapıldı. İşte 5-15 Mayıs 2016 tarihleri arasında yapılan çalışmanın sonuçları:

*Katılımcıların yüzde 81,2'si "Yeni ve sivil bir anayasa yapılmasını destekliyor musunuz?" sorusuna Evet cevabı verdi. Hayır diyenlerin oranı yüzde 18,8'de kaldı.

*"Başkanlık sisteminin de içerisinde yer alacağı yeni bir anayasa yapılması görüşüne katılıyor musunuz?" sorusuna ise yüzde 54,2  evet çıktı.

*Ankette, "Başkanlık sistemi sizce Türkiye için uygun bir yönetim modeli midir?" sorusuna yüzde 58,4 Evet cevabı verdi.

*"Başkanlık sistemi sizce bir rejim değişikliği midir yoksa hükümet modeli değişikliği midir" sorusuna yüzde 65,4 oranında "bilmiyorum" cevabı verilmesi konunun kamuoyunca yeterince anlaşılmadığını da ortaya koydu.

*"Başkanlık sistemi Türkiye'nin üniter devlet yapısına zarar vereceğini/ bozacağını düşünüyor musunuz" sorusuna ise yüzde 61,2 Hayır cevabını vererek endişelere katılmadığını dile getirdi.

*"Kılıçdaroğlu'nun 'Böyle bir başkanlık sistemini kan dökmeden gerçekleştiremezsiniz' söylemini nasıl karşılıyorsunuz?" sorusuna anket katılımcılarının yüzde 88,8 gibi bir oranda doğru bulmuyorum cevabı vermesi dikkat çekti.
*Katılımcılara yöneltilen, "HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir'in "Birlikte yaşayamıyorsak komşu olalım" söylemini nasıl karşılıyorsunuz?" sorusu da
yöneltildi.Baydemir'in tepki çeken sözleri için ise yüzde 95,7 gibi bir kesim doğru bulmadığını ifade etti.

* "Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusu soruldu.İşte bu sorunun cevabı:

Kararsızlar dağıtıldıktan sonra; yüzde 52,3 Ak Parti'ye, yüzde 24 CHP'ye, Yüzde 10,8 MHP'ye, Yüzde 9,6 HDP'ye, Yüzde 3.0'te diğer partilere oy vereceğini söyledi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER