Başbakan'dan Muhalefete AB Uyarısı!

Başbakan Ahmet Davutoğlu muhalefet partilerine AB ile fasıllar için yapmaları gerekeni söyledi.

Başbakan'dan Muhalefete AB Uyarısı!

Başbakan Ahmet Davutoğlu AB'nin başkenti Brüksel'e düzenlediği seyahatte AB ile yapılan müzakereleri anlattı.Haber7.com genel yayın yönetmeni İbrahim Erdoğan'ın da katıldığı AB çıkarmasında Davutoğlu uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. AB konusunda muhalefete çağrı yapan Başbakan sözlerinin arkasında dursunlar bize yeter dedi.

AB ye gidilecek olan kamplardan gönderilecek olan mülteciler vasıflı mı olacak Nasıl seçilecek?

Tek kriter BM kriterleri. Türkiye'nin içinde olduğu bir heyet. Muhtaçlık esası. İhtiyaç hissedenler seçilecek.

Vizesiz Avrupa ile ilgili tarih

Biz geri kalan şartları yerine getirmeyi yapacağız. Onlar da kendi süreçleri var, parlamentoları dahil. En geç haziran sonuna kadar bitmiş olacak.

MUHALEFETE 4 MAYIS ÇAĞRISI

Muhalefete çağrım: 4 Mayıs’a kadar 35 şartla ilgili engel olmamaları.

Dokunulmazlık dosyaları için de çağrımızın temeli bu.

Meclis tüm işlerini bırakır dokunulmazlık dosyaları ile uğraşır.

Bir seferde dediğimiz formülle geçerse , böyle bir durumla karşı karşıya kalmayız.

AB niye bu kadar anlayışlı?

Çok ciddi yoğun mülteci akımı Avrupa'da uzun kazanımları tehdit etmeye başladı. Misal Şengen sistemi. Avrupa'nın kazanımı bir Avrupa fikri yerine , ülkeler arası çitler ve barikatlar gerekti. Öngörememek hali. Gittikçe artan kartopu . AB’yi ciddi kararlar almaya zorladı. İçeride yapılan tartışmalar da bu mesele ne kadar uzarsa AB içinde yıpranma yaşanıyor.

Dokunulmazlıklar için Kılıçdaroğlu 83 madde değişsin dedi, bu beklenmedik hamle miydi? HDP için b planınız var mı?

Ben daha önce bütün partilerin tutumunu görmek istiyorum dedim. Bu tartışma yoğunken genel ilkeler dışında da açıklama yapmadım. Geçen hafta tüm hukukçuları partili çağırdım, saatlerce dinledim, nedir ne yapılabilir, doğru olan ne, vekillerle de toplandım. Onlara sordum hem Doğu hem batı, yani doğuda doğurabileceği sonuçları sordum. Batı'ya da sordum. Devlet kurumları ile istişare ettim. Terörle mücadelenin meşruiyet zeminini kaybetmeden netice alacak şekilde sürmesi mağduriyet ve psikolojik ortamla halkın tahrik edilmemesi. Ne halk tahrik olmalı, ne de Batı'da şehitler noktasında oluşan psikolojik durumu göz ardı eden , terörist tavır karşısında sessiz kalınmalı. Dengesi bulunmalı. Biz bunu yaparken partiler bizi sıkıştırmaya çalıştı. CHP dokunulmazlığın tümü kalksın dediğinde, kahramanlık edasıyla. HDP vekilleri ile tahrik ederek, gerilim yaşansın, mağdur olalım diye tahriklere devam etti. Taziye ziyaretleri gibi.

Sanki AK Parti kendisinden çekiniyor, güveni yok, dokunulmazlık kaldırmaya cesaret edemez, biz ise siyasi açıdan ak parti tarafından baskıdayız, verilen hava bu...

MHP TUTARLI BİR TAVIR SERGİLEDİ

MHP daha tutarlı bir tavır sergiledi. Tüm bu dengeye bakılınca, bütün bu oyunu değiştirecek ,bozacak hamle gerekiyordu, bu da eldeki tüm fezlekelerin aynı anda dokunulmazlıklarının kaldırılması. HDP’lilerinden mağduriyet yaşatmaması, yani halka gidip bakın siyaset kapımızı kapattılar demesinler, AK Parti korkuyor çekiniyor olmasın, kim suçlu ise de yerini bulsun. Amaç bu. Hazırlıksız yakalandıklarını ortaya koydular.

Meclis iş yükü

Onun için anayasaya bir geçici madde ekleyelim. Şu anda tek madde ile zırh kalsın.

Tek tek olsa da , az biliniyor kamuoyunda, halk şöyle sanıyor , alıp kuşağından tutulup Meclis dışına atılacak gibi. Bu karar çıkmazsa , fezlekeler tek tek gelecek, komisyonda tek tek, genel kurulda tek tek. İzin kalkınca vekilliği sürüyor. Hüküm giyene kadar, tutuklu yargılama yoksa Meclis'e gidip gelecek. Öyle hava ediyorken sanki bunlar bazıları, bizim elimizde sanki kudret var alıp çıkarıyoruz gibi... Biz kimseyi siyasetin dışına itmiyoruz. Sen suç işlemişsin, Meclis buna yargıya seni yargılama izni veriyor.

Bıraksak birkaç vekil için bile fezlekeleri tek tek okutmaya kalksak, başka iş yapmamız lazım. Üstelik bunlar olurken ortaya çıkabilecek direniş , görüntüleri var. Bu yüzden hepsini kaldıralım. AB yol haritası, reformlar bir sürü başlık var.

Bir ay bütçe ile uğraştıktan sonra, bir ay iki ay dokunulmazlık dosyaları ile Meclis'i bloke edemeyiz. Tek bir madde ile diyeceğiz.

Grup başkanvekilleri ile görüşme

Naci bey ile temas halindeyiz. Yarın temaslarının neticesini dinlemek istiyorum dedim. Kendisini aradım bilgi verdi. Kendi yetkili kuruluşlarına götürüp tartışıp cevap verecekler. Ümit ederim kendi attıkları adımdan geri dönmezler . İnşallah tek adımda yaparız.

İstemezlerse, çıktığımız yoldan geri dönmeyiz, Meclis'e getiririz, herkesin tavrı ortaya çıkar, takke düştü kel göründü, ucuz kahramanlık maskesi düşer, kimin ne yapacağı görülür. Doğru olan tüm partilerin birlikte bir önerge ile yapması. Başka yerlerde terörle mücadele metninde bulaşmadık beraber ama bununla buluşalım.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER