Başbakan'dan Barzani'ye rest!

Başbakan Binali Yıldırım, Kuzey Irak'ta illegal referandum yapan Barzani'ye resti çekerek, "Kuzey, doğu, güney kapalı. Suriye de kapalı. Ne yapacaksın? " dedi.

Başbakan'dan Barzani'ye rest!

Başbakan Binali Yıldırım, Troia Kültür Merkezi'nde Çanakkale 18 Mart Üniversitesi akademik yılı açılışı ve fahri doktora tevcih töreninde konuştu. Konuşmasında gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Başbakan Yıldırım, Kuzey ırak'ta gerçekleştirilen illegal referandum için, "Kuzey ırak'ta bir referandum oldu. Oradaki Kürtlerin daha iyi şartlarda yaşayacağı garantisini kim veriyor. Tüm komşu ülkelerin itirazına rağmen bu referandumu yapan yöneticilerin halkı düşündüğünü mü zannediyorsunuz? Kendi iktidarlarının devamı için milyonlarca insanı maceraya sürüklemeden çekinmediler. Asıl sorun şimdiden sonra başlıyor. Düşünün orada yapay bir devlet. Kuzey, doğu, güney kapalı. Suriye de kapalı. Ne yapacak? Nerede nefes alacaklar? Çok kısa sürede o insanlar en önce onların karşısına çıkacak." ifadelerini kullandı.

BİZİM KÜRT KARDEŞLERİMİZLE SORUNUMUZ YOK

Türkiye'nin sivil halka bedel ödetmek gibi bir amacı olmadığını vurgulayan Başbakan Yıldırım şunları söyledi;

"Bizim Kürt kardeşlerimizle hiçbir problemimiz yok. Her mezhepten kardeşimizle biriz beraberiz. Irak'ta, Suriye'de yaşayan Kürt, Türkmen, Araplar da bizim komşumuz ancak bir ayrılık ateşini yakanlar, bölgedeki sorunların çözümü için değil, daha da büyümesi için en önemli yanlışı yapanlardır. Bizim derdimiz bununla. 

TERÖR ÖRGÜTÜ BELİNİ DOĞRULTAMIYOR

Bugün yine şehitlerimiz var. Allah'tan rahmet diliyorum, yaralılarımıza şifa diliyorum. Son 2 yıldır mücadele sonucu terör örgütü belini doğrultamaz hale gelmiştir. 2 yıl önce, 1 yılda dağa götürdükleri genç sayısı 3 binin üzerindeydi, şu anda bu sayı onun altında. Gençler çıkmaz yolu da geleceği de gördüler. Geçen yıllarda başlatılan hendek siyaseti sonucu büyük bir tahribat oldu. Değerli gençler, ayrılıkçı söylemlere asla itibar etmeyin. Bölücü, din, mezhep istismarcısı olsun, kim olursa olsun. "

AB'YE REST: TÜRKİYE SİZ MECBUR DEĞİL, KARARINIZI VERİN

Başbakan konuşmasında Türkiye'ye karşı ikiyüzlü politikasına devam eden AB'ye de seslenerek 'kararınızı verin ' çağrısında bulundu. Yıldırım, "Bugün İslam düşmanlığının Avrupa'da ne kadar rağbet gördüğünü hep beraber gördük. Hollanda denedi kaybetti. Almanya denedi kaybetti. Biz AB'den şunu bekliyoruz, gelecek vizyonunuzu belirleyin artık, nereye gitmek istiyorsunuz, kiminle gitmek istiyorsunuz. En çok sizin buna ihtiyacınız var. Türkiye'yi sisteme dahil etmenin en çok Avrupa'ya ihtiyacı var. Türkiye size mecbur değil. Biz ilişkimizi geliştirmekten yanayız.Coğrafya kaderdir, biz coğrafyamızı değiştiremeyiz. Ayakta kalmak için yapacağımız şeyler var. Kendi kendimize yeterli hale gelmek. " diye konuştu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER