'Barzani son oyunu göremedi'

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Kuzey Irak'taki referandumla ilgili "Mesut Barzani son oyunu göremedi, basiretli davranmadı ve şimdi en büyük zararı kendi halkı görecek" dedi.

'Barzani son oyunu göremedi'

15 Temmuz darbe girişiminde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde şehit düşen Abdullah Tayyip Olçok'un adı Kocaeli'nin Kartepe İlçesi'nde Belediye tarafından yapılan spor tesislerine verildi. Kartepe Acısu Mahallesi'nde 3 milyon liraya yapılan spor tesislerinin açılışına Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Ak Parti Kocaeli milletvekilleri Mehmet Akif Yılmaz ve Cemil Yaman, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zekeriya Özak, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, spor kompleksinin yapımında destekte bulunan Katarlı iş adamı Muhammed Al Kattan ve çok sayıda kişi katıldı.

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık törende yaptığı konuşmada, Kuzey Irak'ta yapılan referandumda en büyük zararı halkın göreceğini söyleyerek, "Kuzey Irak'taki şu son referandum bölgenin istikrarsızlaştırılması için atılmış yeni bir adımdır. Maalesef bu bölgeyi planlamak, bölgenin adeta böl-parçala-yönet, böl-parçala-yut taktiğiyle bölgenin yeniden şekillendirilmesini isteyen güç merkezlerine en büyük destek bölgedeki basiretsiz idarecilerden geliyor. Sayın Mesut Barzani son oyunu göremedi, basiretli davranmadı ve şimdi en büyük zararı kendi halkı görecek. En büyük zararı yüzyıllardır kardeşlik bağıyla bağlı olduğumuz Kuzey Irak'taki halk görecek. Ama sadece o görmeyecek, bütün bölge bundan az veya çok etkilenecek" dedi.

BİRLİĞİMİZ BERABERLİĞİMİZ BİZİM SİGORTAMIZDIR

Türkiye'nin gerekli tedbirleri aldığını ifade eden Işık, konuşmasına şöyle devam etti:

"Türkiye olarak biz gerekli tedbirleri alıyoruz. İnşallah en az etkilenen biz oluruz. Ama Kuzey Irak'taki kardeşlerimiz bundan etkilendiğinde yine bizim de canımız yanacak, biz de üzüleceğiz. Sebebi ne? bir takım siyasetçilerin basiretsizliği, feraset eksikliği ve maalesef ihtirası. Bölgede bunu kaçıncı defa yaşıyoruz. Birinci Körfez Savaşı, İkinci Körfez Savaşı, bölgedeki büyük sıkıntılar, Suriye'nin geldiği durum bunların hepsi maalesef çoğu zaman bölgedeki idarecilerin basiretsizliğinin sonucu oluyor. Bu noktada özellikle Türkiye olarak birlik ve beraberliğimizi en üst düzeyde tutmak zorundayız. Böyle bir dönemde küçük meselelere takılıp büyük resmi kaybetmemeliyiz. Birliğimiz beraberliğimiz bizim sigortamızdır. Onun için Türkiye'deki bütün siyasetçilerin sorumlu olması, bir milli politika etrafında kenetlenmesinin son derece önemli olduğunu vurgulamak istiyorum."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER