Bakan Çavuşoğlu'ndan Flaş İsrail Açıklaması

Bakan Çavuşoğlu, İsrail ile ilişkilerin normalleşmesine yönelik görüşmelerin devam edeceğini ve "Hamas" şartının olmadığını söyledi

Bakan Çavuşoğlu'ndan Flaş İsrail Açıklaması

Türkiye ile İsrail arasında  Mavi Marmara saldırısından sonra dibe vuran ilişkilerin normalleşmesi için 26 Haziran'da son bir görüşme yapılması bekleniyor. Kamuoyunda günlerdir iki ülke arasındaki anlaşmanın ayrıntıları konuşulurken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,bugün düzenlediği basın toplantısında İsrail'le ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İSRAİL ŞARTLARI SAĞLARSA...

Türkiye ve İsrail arasında görüşmelerin devam edeceğini açıklayan Çavuşoğlu, " Bizim şartlarımız bellidir. Bunlar yerine getirildiği zaman büyükelçimizi gönderir ve gerekli adımları atarız. Gazze üzerindeki blokajların kaldırılması gerekiyor. Buradaki Filistinli kardeşlerimiz çok zor durumda. İnsani yardımlarının engelsiz bir biçimde Gazze ve Filistin'e ulaştırılması gerekiyor. Anlaşmaya varılıp varılmaması İsrail'in tavrına bağlı. Bizim şartlarımız karışık değil son derece sade özür isteğimiz gibi bunlar da yerine getirilirse anlaşma sağlanır." dedi.

HAMAS ŞARTI YOK

Bakan Çavuşoğlu Türkiye ve İsrail arasındaki tek pürüz olarak nitelendirilen Hamas'la ilgili soruyu ise şu şekilde cevaplandırdı;

"Hamas konusunda sıkıntı olacağını düşünmüyorum.Bizim başından beri Hamas'la olan temasımız gizli saklı değil. Bir taraftan barış sürecine katkı sağlamaya çalışıyoruz. Ortadoğu konusuyla ilgilenen bütün ülkeler Hamas olmadan kalıcı barışın olmayacağını biliyor. Bizim Hamas'la temaslarımız devam edecek ama İsrail'le ilişkilerimizin düzelmesi için Hamas diye bir şart yoktur, olamaz da."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER