Bahçeli Kabul Etmedi

Ankara'da bomba seslerinin gittikçe arttığı Bahçeli'ye, "Güvenli bir yere geçme önerisi" yaptı

Bahçeli Kabul Etmedi

15 Temmuz gecesi, daha darbe girişimi yapıldığı net olarak anlaşılmadan Ankara semalarında alçak uçuş yapan uçaklar herkeste bir tedirginlik yaratmıştı. Yaşananlar iktidarda olduğu gibi muhalefet cephesinde de bir hareketliliği beraberinde getirdi.

İlk tepki: Memlekete yazık edecekler

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve kurmayları bir kaç saat önce Genel Merkez binasından ayrılmıştı. Bahçeli, uçaklar alçak uçuş yaparken Ankara'daki evindeydi. Hızlı bir telefon trafiği sonrasında MHP yönetimi Genel Merkez'de buluşma kararı aldı. 2. kattaki Genel Başkan katında bir araya geldiler. İlk olarak ne olduğunu anlamaya çalıştılar. Aralarında emekli askerlerin de olduğu bir kaç kişiyle yapılan görüşmeler sonrasında durum anlaşıldı, bir darbe girişimi oluyordu. Bahçeli konuyla ilgili ilk değerlendirmesini de bu dakikalarda yaptı. Kurmaylarına "Memlekete yazık edecekler" dedi. Sonra da hemen Başbakan'a ulaşmak istediğini söyledi. Başbakan ile temas kurmaya çalışıldı ancak bu mümkün olmadı. MHP lideri özel kaleme Başbakan'a iletilmek üzere şu mesajı aktardı: Biz bu yaşananlara karşı siyasi iktidarın yanındayız.

Güvenli yere geçme önerisini reddetti

Yaşananlar ile Genel Merkez'in camları da sarsılırken MHP kurmayları, Bahçeli'ye güvenlik endişesiyle "yer değiştirelim, güvenli bir yere geçelim" teklifinde bulundular. Bahçeli, kabul etmedi, ne olursa olsun partiden ayrılmayacağını söyledi.

MHP lideri darbe girişimiyle ilgili geceyarısından sonra bir de yazılı açıklama yaptı. Genel Başkan ve yardımcıları sabah saatlerine kadar tüm gelişmeleri Genel Merkez binasından izlediler. Sabah saatlerinde verilen bir kaç saatlik aranın ardından MHP'liler Cumartesi sabahı yeniden Genel Merkez'de buluştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER