Anayasa Mahkemesi'nden Flaş Genç Parti Kararı

Anayasa Mahkemesi, Genç Parti'nin dağıtılması talebini reddetti.

Anayasa Mahkemesi'nden Flaş Genç Parti Kararı
Anayasa Mahkemesi, Genç Parti'nin büyük kongresini zamanında yapmağı gerekçesiyle dağılmasını isteyen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının talebini, partini siyasi ve hukuki varlığını devam ettirme yönünde bir irade ortaya koyduğu gerekçesiyle reddetti.

Anayasa Mahkemesi’nin siyasi partilere ilişkin kararları Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, son büyük kongresini 12 Mayıs 2007 tarihinde yapan Anayasa Mahkemesi’nin ihtar vermesine rağmen büyük kongresini yenilemeyen Genç Parti'nin hukuki varlığının sona erdiğinin tespit edilmesini istedi. Anayasa Mahkemesi, Başsavcılığın talebini parti yetkililerine ileterek, savunmalarını istedi. Parti yönetimi ise Anayasa Mahkemesi'ne sunduğu savunmada, partinin genel başkanının hala Cem Cengiz Uzan olduğunu belirtilerek, “Türkiye’de 2003 yılından beri süregelen hukuka aykırı uygulamalar, yargının siyasi iktidarın görüşü doğrultusunda hareket etmesi, Cem Cengiz Uzan ve ailesine yönelik hukuki linç girişimleri nedeniyle Türkiye’deki hukuk tutulması sürecinin sona ermesine kadar geçici olarak yurt dışında Fransa’da ikamet etmektedir. Bu konuda Fransa’da oturma izni resmi olarak bulunmaktadır” denildi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının iddianamesinin ve Anayasa Mahkemesi’nin ihtar kararının kendilerine tebliğ edilmediğini savunan parti yönetimi, partinin adı kullanılarak yeni bir genel merkez kiralandığını, YSK ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ile yazışmalar yapıldığı, birilerinin kendilerini Genç Parti Genel Başkanı olarak tanıttığı yolunda duyumlar aldıklarını kaydetti. Siyasi partilerin ile derneklerin yapıları ve işlevleri arasında büyük farklar bulunduğuna, siyasi partinin dernek statüsünde görülerek yasadaki dağılma halini düzenleyen maddenin uygulanmasının Siyasi Partiler Kanununa aykırı olduğuna dikkat çekilen savunmada, “Tüm ülkede yaygın olarak halen aktif siyaset yapma beklentisi ve arzusu içinde istifa etmemiş taşra teşkilatlarına, Genç Partiye gönül verip üyeliğini devam ettiren yüzbinlerce parti üyesine, son girdiği genel seçimlerde bir milyonu aşkın oy veren seçmene, önümüzdeki süreçte Genç Partinin siyasetine mevcut siyasi partilerden farklı bir vizyon ve dinamizm kazandıracağına inanan alternatif bir parti olarak Genç Partiye oy verecek milyonlarca seçmene ve özgürce seçim yapma haklarına da haksızlık olacaktır. Bu nedenle Genç Parti için yeniden Büyük genel kurulunu yapması için fırsat verilmesi demokrasinin olmazsa olmaz ilkesi sayılmalıdır” denildi.

SİYASİ VE HUKUKİ VARLIĞI DEVAM ETTİRME YÖNÜNDE İRADE ORTALA KONULDU

Savunmasının ardından 25 Şubat 2016 tarihinde partinin kongresini yaptığına dikkat çeken Anayasa Mahkemesi ise büyük kongrelerini süresinde yapmadıkları için haklarında dağılma halinin ve buna bağlı olarak hukuki varlıklarının sona erdiğinin tespitine karar verilmesi talebinde bulunulan partinin savunması istendikten sonra da olsa büyük kongresini yaptığı, siyasi ve hukuki varlıklarını devam ettirme yönünde bir iradeyi ortaya koyduğunu belirterek, Başsavcılığın istemini reddetti.

İKİ PARTİNİN HUKUKİ VARLIĞI SONA ERDİ

Yüksek Mahkeme, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine 12 Ekim 2009 tarihinde tüzel kişilik kazanan Güçlenen Türkiye Partisi ile 23 Ocak 2013 tarihinde tüzel kişilik kazanan Vatan ve İstiklal Partisi'nin ilk büyük kongrelerini sürelerinde yapmamaları nedeniyle hukuki varlıklarının sona erdiğine karar vererek, tüm mallarının Hazireye geçmesine hükmetti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER