Aliyev'den Erdoğan'a Jest! Bakü Toplantısı Ankara'da Yapılacak

Bakü'de yapılması planlanan Türkiye-Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısı Ankara'ya alındı. Öneri Aliyev'den geldi.

Aliyev'den Erdoğan'a Jest! Bakü Toplantısı Ankara'da Yapılacak

Azerbaycan'ın  Ankara'daki terör saldırısı sonrasında  Türkiye ile dayanışma çerçevesinde, iki ülke arasındaki Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) Toplantısı,  Bakü yerine  Ankara'da gerçekleşecek.

ÖNERİ ALİYEV'DEN GELDİ

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, yarın yapılacak olan toplantının mekanının  Ankara olarak değişmesi bugün gelen bir öneri akabinde kararlaştırıldı. YDSK Toplantısını  Bakü yerine  Ankara'da yapma önerisinin  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'den geldiği kaydedildi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da terörle mücadele konusunda  Türkiye'yle somut dayanışma sergileme çerçevesinde yapılan bu öneriyi kabul ederek, bu jestten dolayı Aliyev'e teşekkürlerini ilettiği belirtildi.

DAHA ÖNCE DE ZİYARET İPTAL EDİLMİŞTİ

Ankara'da 17 Şubat 2016'da bombalı araçla meydana gelen saldırı da Erdoğan'ın  Azerbaycan ziyaretine denk gelmişti. O dönemde de  Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan ziyaretini iptal etmişti.

Azerbaycan'a yarın günübirlik bir ziyarette bulunacak olan Erdoğan, yine  Azerbaycan gezisini iptal etti. Toplantı Azerilerin talebiyle  Ankara'da gerçekleşecek.

Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Toplantısı'nda da 'Şah Deniz 2 Gaz Sahası' ve Hazar'ın güneyindeki diğer sahalarda üretilen doğal gazın öncelikle  Türkiye'ye, ardından  Avrupa'ya taşınmasını amaçlayan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi'nin (TANAP) hızlandırılması gündeme gelecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER