Aktay: Büyük Bir Restorasyon Süreci Yaşayacağız

AK Parti Sözcüsü Yasin Aktay, partinin MYK toplantısı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Aktay: Büyük Bir Restorasyon Süreci Yaşayacağız

AK Parti Sözücüsü Yasin Aktay, partinin MYKtoplantısı sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Toplantıda terörle mücadele konusunda değerlendirmelerin yapıldığını belirten Aktay, mücadele esnasında bir takım kırılganlıkların yaşandığını, ancak hükümetin sorumlu davrandığını vurguladı.

Yasin Aktay şöyle konuştu:

Terörle mücadelenin yürütüldüğü Güneydoğu bölgemiz özelinde yapılabilecek çalışmaları değerlendirdik. Terörle mücadele Türkiye'nin önemli bir olayı. Bunun yol açabileceği bir takım kırılganlıklar cereyan ediyor. Biz toplum olarak bir bütünüz. Türkiye'yi bir bütün olarak tutmak noktasında sorumluluk sahibiyiz. Bunlar çerçevesinde yürütülecek bir takım faaliyetler var. Ramazan ayının ikliminden de etkilenerek, Ramazan ayı insanların başkalarını da düşündükleri bir aydır. Orucun kendisi insana başkalarıyla da empati kurma vesilesi sağlıyor.

"ÇÖZÜM SÜRECİ OLMASAYDI BUGÜN BU KADAR MESAFE KATEDEMEZDİK"

Ülkemizin Kürtlerle ilgili sorunu konusunda Ak Parti hükümeti elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştı. Çözüm sürecinin sonunda terör örgütü bu süreci suistimal etti. AK Parti hükümeti başka bir sürece geçmek zorunda kalmıştır. Terörle mücadeleyi başka bir zemine geçirmek zorunda kaldık.

Çözüm süreci katedilmemiş olsaydı, bugün terörle mücadelede bu kadar başarılı olmazdık. Bölge halkı samimiyetimizi gördü. Ancak bundan sonra büyük bir operasyon yapıldığı zaman bunu bir ameliyat olarak düşünebilirsiniz. Yan etkilerini hesaba katmak zorunda kalıyorsunuz. Terörle mücadelede ne yazık ki karşımızda yedi düvel tarafından desteklenen, gözünü kan bürümüş, Kürt halkına zerre kadar faydası olmayan bir örgüt var. Bu örgüt kendi amaçlarını gerçekleştirebilmek için çocuk yaşta insanları dağa kaldırmaktadır. Çocuk haklarını savunan kuruluşların yeterince ilgilenmedikleri önemli bir husustur bu. Onların gelecekleri üzerinden pervasızca bir mücadele yürütülmektedir. Çocukları nasıl kurtarabiliriz, bu da bizim sorunumuz. Terör örgütü şimdiye kadar önemli bir mazeret kullanıyordu, Kürtler inkar ediliyordu ama bugün öyle bir ortam olmadığına bölge halkı şahit. Operasyonların yol açtığı bir takım komplikasyonlar, tahrip edilen şehirlerin onarılması yönünde çalışmalara ihtiyaç var. Ekonomik durumu bozulan, göç etmek zorunda kalan insanlar var. Uzun vadede bu insanların rehabilitasyonu yönünde çok kapsamlı bir takım çalışmalara ihtiyaç var.

"BÜYÜK BİR TOPLUMSAL RESTORASYON SÜRECİNİ YAŞAYACAĞIZ"

Şu anda mecbur kalmış olduğumuz, 10 aydır devam etmekte olan operasyonun yan etkilerini gidermek yönünde bir toplumsal restorasyon sürecini yaşayacağız. Birçok bakanlık nezdinde önemli bir koordinasyon gerektiren bir süreçtir. Sürekli olarak duyarlı olmamız gereken bir süreç olacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER