AK Parti Samsun ön eleme süreci başladı

AK Parti'de Samsun milletvekili aday adayları ile Genel Merkez'deki mülakatlar tamamlandı, ön eleme başladı. 103 milletvekili aday adayı arasından seçilecek 27 kişinin adı bu kez Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki üst kurulda değerlendirilecek

AK Parti Samsun ön eleme süreci başladı

AK Parti’de mülakat için Ankara’ya çağrılan Samsun milletvekili aday adayları, Genel Merkez’de Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık’ın başkanlık yaptığı komisyonda ilk turu geçti. AK Parti Samsun'da 103 olan aday adayı sayısının düşürülmesi için ön elemeler başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında üst kurula mevcut vekiller haricindeki 27 aday adayının çağrılacağı, süreç sıkışırsa bu kişilerin isimlerinin komisyonda dosya halinde değerlendirileceği öğrenildi.

KURUCU İL BAŞKANINI SORDULAR

AK Parti’de aday adayları için illerdeki temayül yoklamaları önceki gün tamamlanmıştı. Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık başkanlığındaki mülakatlarda aday adaylarına neden AK Parti'yi tercih ettiklerinin yanı sıra teşkilatları ve partiyi tanıyıp tanımadığına yönelik sorular yöneltildiği de öğrenildi. Kimi aday adaylarına AK Parti'nin kurucu Samsun İl Başkanının kim olduğu bile soruldu.

GÜVENLİK SORUŞTURMALARI DA YAPILDI

Mülakatlarda aday adaylarının verdiği kimlik bilgileri üzerinden, ayrıntılı bir güvenlik soruşturmasına da tabi tutuldular. Özellikle FETÖ konusunda çok hassas davranan AK Parti, farklı kaynaklardan güvenlik taraması yaparak, aday adaylarının, gösterdikleri referans kişilere, birinci ve ikinci derece akrabalarına kadar araştırma yapılıyor.

BU KEZ ERDOĞAN SORACAK

AK Parti'de mülakatların ardından ön elemeler de vakit geçirilmeden başladı. Samsun’un 9 kişilik milletvekili sayısının 3 katı oranında yani 27 milletvekili aday adayının önümüzdeki günlerde, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında oluşturulacak üst kurula çağrılmaları bekleniyor. Üst kurula çağrılan aday adayları, bu kez Erdoğan’ın karşısında sorulara yanıt vermek için ter dökecekler. Aday adayları için bu hareketli takvim, en geç 21 Mayıs’ta listelerin Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edilmesiyle sona erecek. Zamanın daralması halinde ön elemeleri geçen milletvekili aday adayları Ankara’ya çağrılmayacak, komisyonda dosyalar üzerinden değerlendirme yapılacak.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER