AK Parti Olağan Kongre sürecinde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a üyelik teklifi götürmeye hazırlanan AK Parti, MKYK'da alınacak kararın ardından olağan kongre takvimi belirleyecek.

AK Parti Olağan Kongre sürecinde

AK Parti tarafından Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) açıklayacağı kesin sonuçların Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a üyelik teklifinde bulunulacak. Merkez Karar ve Yönetim Kurulu ise (MKYK) alacağı kararla olağan kongreye gidecek. AK Parti kulislerinde il ve ilçe kongrelerinde AK Parti yönetiminin tepeden tırnağa yenileneceği belirtiliyor.

REFERANDUMUN KESİNLEŞMESİYLE MKYK TOPLANIYOR

AK Parti kaynaklarından alınan bilgiye göre, YSK'nın açıklayacağı kesin sonuçların Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından cumhurbaşkanının parti ile ilişiğine ilişkin hüküm doğrudan yürürlüğe girecek. Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'a kurucusu olduğu partiden üyelik teklifi götürülecek. Başbakan Binali Yıldırım'ın, "AK Parti olağan kongre sürecine girdi" açıklamasından sonra parti genel merkezinde kongre sürecine ilişkin hazırlıklar başladı. Bu kapsamda MKYK'da alınmış bir karar olmamakla birlikte Erdoğan'ın üyelik sürecinin tamamlanmasının ardından toplanacak ilk MKYK'da olağan kongre takviminin alınması bekleniyor. MKYK'dan önce bugün ya da yarın toplanması beklenen Merkez Yönetim Kurulu'nda ilçe kongreleriyle ilgili takvimin de netleşmesi bekleniyor.

BİR İKİ AYDA TAMAMLANACAK

Olağanüstü kongre ihtimali üzerinde durulmayan partide, olağan kongre sürecinin de takvime bağlı olarak, belde, ilçe ve il teşkilatlarında yapılacak kongreler göz önüne alındığında birkaç ay içinde tamamlanabileceği belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın AK Parti'nin başına geçmesiyle parti içinde tasfiyeler olacağı, Bakanlar Kurulu ve grup yönetiminin yeniden şekilleneceği de belirtiliyor. Devam eden il ve ilçe genel kurullarında AK Parti yönetiminin yenilenmesinin, 2019'da yapılması planlanan genel seçimlerde milletvekili adaylarını belirleyecek ekibin yeni yönetimler olacağına işaret ediliyor.

Gülsüm ATİK

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2017, 14:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER