ABD'ye, Ortak Operasyon Teklifini İlettik

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, IŞİD'e karşı "ABD'ye ortak operasyon yapma teklifini ilettik. Teklif masada" dedi

ABD'ye, Ortak Operasyon Teklifini İlettik

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş  Amerika Birleşik Devletleri'ne IŞİD'e karşı  Cerablus bölgesine yönelik olarak ortak operasyon teklifi yaptıklarını açıkladı.  Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş; "ABD'ye ortak operasyon yapma teklifini ilettik. Teklif masada" dedi.

Türkiye,  Suriye'deki gelişmeleri en başından bu yana takip ediyor. Bölgedeki sıcak duruma göre adımlar atılıyor. IŞİD'e yönelik son karaoperasyonu ile ilgili Ankara-Washington arasında görüşme trafiği hızlandı. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş gazete ve televizyonların  Ankara temsilcilerine ABD'yle yapılan görüşmeleri anlattı.

"HASSASİYETİMİZ DİKKATE ALINMADI"

Kurtulmuş, " Cerablus hattının batısına yani  Türkiye'ye yakın ve birebir  Türkiye'yi ilgilendiren noktanın  Türkiye'nin öncelikli ulusal güvenlik hattı olduğunu Amerikalılarla ve diğer müttefiklerimizle sürekli konuştuk. Bu hattın batısına hem PYD'nin hem IŞİD'in geçmesinin  Türkiye'nin güvenliğini tehdit edeceğini ifade ettik. Ne yazık ki bu hassasiyetimiz ciddiye alınmadı, dikkate alınmadı" dedi.

ORTAK OPERASYON TEKLİFİYLE İLGİLİ GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Türkiye Mare-Cerablus hattının temizlenmesini ABD'ye önerdi. Bölgeye iki ülkenin özel kuvvetlerinin gönderilmesi ve terörist unsurlardan bölgenin arındırılması için girişimler yapıldı. Ortak operasyon teklifi ile ilgili görüşmeler sürüyor.

TEKLİFLER MASADA

Ortak operasyon konusunda henüz verilmiş bir karar yok ancak tüm teklifler masada. Ayrıntıların operasyon kararlılığının ortaya konulması sonrası netleşeceğini belirten Kurtulmuş, "Bıçağın kemiğe dayandığı nokta olarak bunu görmek lazım. Burada  Türkiye maceracı bir şekilde davranmaz. Oradaki dengeleri herhalde herkesten, diğer bütün ülkelerden daha iyi biliyoruz" dedi.

Türkiye'nin,  Kilis'in bombalandığı, Gaziantep havalimanına roketin atıldığı bir ortamda bundan sonraki gelişmelere seyirci kalmasının mümkün olmadığını belirten Kurtulmuş,"Böyle bir teklifin masada olduğunu biliyoruz ama teferruatını isterseniz ifade etmeyeyim" diye konuştu.

ABD ÖNCE BUNUN KARARINI VERECEK

Kurtulmuş terör örgütü YPG'ye açıktan destek veren ABD'nin bir konuda karar vermesi gerektiğini de açık bir dille ifade etti. Kurtulmuş, "ABD'nin çok açık söyleyeyim, vereceği bir karar var. Yani,  Türkiye gibi uzun yıllardır NATO kapsamında müttefik olduğu bir ülkeyle mi ittifakını sürdürecek, yoksa  Türkiye'ye karşı olduğu bilinen güçlerle yeni ittifaklar mı geliştirecek?"

Türkiye'nin teklifinin ikinci aşaması ise Suriyelileri de rahatlatacak bir güvenli bölge oluşumu. Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş bu konuda da şöyle konuştu: "O bölgede bir güvenli bölgenin oluşturulması, keşke 2 sene evvel, 3 sene evvel oluşturulabilseydi. Sonuçta bundan sonra böyle bir güvenli bölge oluşturulma imkanı olursa bunun  Türkiye'nin menfaatine olduğu açıktır."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER