ABD’den istenen silahlar!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kritik Washington ziyaretinde ABD Başkanı Trump ile görüşmesinde gündeme gelen ABD’den silah alım talebinin ayrıntısı belli oldu.

ABD’den istenen silahlar!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kritik Washington ziyaretinde ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesinde gündeme gelen ABD’den silah alım talebinin ayrıntısı belli oldu.
ABD'de bir dizi temaslarda bulunan Türk tarafı silah alımı konusunda şu iki konuyu gündeme getirdi:

HASSAS GÜDÜMLÜ FÜZE

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) envanterinde bulunan, savaş uçaklarının hava taarruzlarında lazerle işaretlenmesi yapılmış düşman hedeflerinin imhasında kullanılan “Hassas Güdümlü Füzeler”in sayısında azalma var. TSK’nın bu açığını kapatmak amacıyla, TÜBİTAK bir süreden beri Hassas Güdüm Kiti (HGK) üzerinde çalışıyor. TÜBİTAK’ın geliştirdiği HGK 1, Fırat Kalkanı operasyonunda kullanıldı. Ancak önümüzdeki 1-1.5 yıl içinde TSK envanterindeki açığı kapatmak için ABD’den hassas güdümlü füze alınması gündeme getirildi.

İHA İÇİN HASSAS MERCEK

Türkiye kendisinin ürettiği silahlı-silahsız İHA’ların kameralarında, ABD’nin gerektiğinde Kanada ile ortaklaşa ürettiği son derece hassas mercekleri kullanıyor. Türk tarafı, bu hassas merceklerin temininde zorluk çıkarılmamasını istedi. 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2017, 17:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER