ABD ve Rusya Anlaştı

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Rus lider Putin ile dört saaat süren görüşmede Suriye'de ağustosa kadar yeni bir anayasa için anlaştı.

ABD ve Rusya Anlaştı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'yi kabul etti. Yapılan görüşmede iki ülkenin Suriye'de ağustosa kadar yeni anayasa hazırlanması konusunda anlaştı.

Kerry'yi, Moskova'da yeniden ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu dile getiren Putin, yaptıkları görüşmelerde ortak noktalar bulduklarını söyledi. Putin, bugünkü görüşmede de ikili ilişkiler ve uluslararası gündemle ilgili konularda ilerleme kaydedebileceklerini kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Putin ile yaptıkları görüşmenin verimli geçtiğini söyledi. Görüşmede, Suriye'deki ateşkesin kalıcı olması için atılacak adımların ele alındığını vurgulayan Kerry, ABD ve Rusya'nın, Suriye'de ateşkesin sürdürülmesi konusunda çalışmalara hız vereceğini bildirdi. Kerry, "Rusya ve ABD, Suriye hükümeti ve muhalefetin esir değişimini başlatması gerektiği konusunda anlaştı" diye konuştu.

"SURİYE ANAYASA TASLAĞI AĞUSTOS'TA HAZIR"

Rusya ve ABD'nin, "Suriye'deki siyasi geçiş sürecinin çerçevesinin oluşturulması grafiğini görüştüklerini, siyasi geçiş süreci için altyapının ve yeni anayasa taslağının ağustos ayında hazırlanması konusunda anlaştığını" kaydeden Kerry, ABD'nin, Suriye'de barışın sağlanması için Beşşar Esad'ın doğru karar vermesini istediğini belirtti.

PUTİN'İN ESPRİLERİ JOHN KERRY'Yİ TERLETTİ

Rusya yönetimiyle Suriye ve Ukrayna krizlerini görüşmek için Moskova’ya gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Kremlin Sarayında Putin tarafından kabul edildiğinde Rusya liderinin kendine özgü esprileriyle zor anlar yaşadı.

Kerry ile tokalaşan Putin, “Sizi Moskova Havalimanı'nda uçaktan nasıl indiğinizi görünce çok şaşırdım. Çantanızı kendiniz taşıyordunuz. Bir taraftan bunun demokratik davranış olduğunu düşündüm. Diğer taraftan ise acaba içinde başka kimseye, yardımcılarına bile teslim edemeyeceği değerli eşya mı var diye düşündüm. Mesela içinde para mı var. Bizimle yapacağınız görüşmelerde önemli konularda bizi satın almak istediğinizi bile düşündüm” deyiverdi.

Putin’in bu sözleri üzerine birkaç saniye afallayan, ancak çabucacık toparlayan Kerry,“Bence valizin içinde ne olduğunu size gösterdiğimde şaşıracaksınız. İyi bir sürpriz olacak” ifadesini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER