AB İle Gözüme Varılamazsa...

Dünya İnsani Zirvesi'nin kapanış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "AB ile vize görüşmelerinden netice alınmazsa, Meclis'ten geri kabul yasası çıkmaz" dedi

AB İle Gözüme Varılamazsa...

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Sekreteri  Ban Ki Moon ile Dünya İnsani Zirvesi'nin kapanış konuşmasını yaptı. Erdoğan, "AB ile vize görüşmelerinden netice alınmazsa, Meclis'ten geri kabul yasası çıkmaz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

"GÖRÜŞMELERDE NETİCE ALINMAZSA, TBMM'DEN YASA ÇIKMAZ"

Türkiye lütuf beklemiyor ama dürüstlük bekliyoruz. Kriter konusu bir yere kadar çekllir. sonra siz düşünün deriz.

Vize meselesinde soruyorum:  Güney Amerika ülkelerinden vize isteniyor mu?

Görüşmelerde netice alınmazsa, Meclis'ten yasa çıkmaz.

Bize ikide bir kriter dayatmasınlar! Burası Türkiye!

"YÜKSELTİLMİŞ DUVARLAR BU SORUNDAN SİZİ UZAK TUTAMAZ"

"Tel örgüler ve yükseltilmiş duvarlar bu sorundan sizi uzak tutamaz. 12 milyon insanın yerinden edildiği kriz karşısında kimse iyi bir sınav verememiştir, birkaç ülke dışında. Bugün insani krizlere maruz kalan insanlar merhamet yoksunluğundan hayatını kaybediyor.

"MAĞDURA EL UZATMAK İNSAN OLMANIN GEREĞİDİR"

İnsani krizleri çözmek üye ülkelerin sorumluluğudur. Ev sahibi olarak işimiz burada bitmedi, sorumluluğumuz arttı. Ümidim ve beklentim zirvenin insani sonuçlara vesile olmasıdır. Mağdura el uzatmak insan olmanın gereğidir. Zirveye 173 ülkeden 9 bin ziyaretçi katıldı.

"HİÇBİRİMİZ KENDİMİZİ İNSANİ KRİZLERİN ETKİLERİNİN DIŞINDA TUTAMAYIZ"

Dünyanın neresinde yaşarsak yaşayalım artık, hiçbirimiz kendimizi insani krizlerin etkilerinin dışında tutamayız. Buna, silahlı çatışmalardan terör saldırılarına, doğal afetlerden iklim değişikliğine kadar tüm insani krizler dahildir. Sınırlar, mesafeler, yükseltilmiş duvarlar, tel örgüler, bizi sorunlardan uzak tutmaya yeterli olmayacaktır. Bunun en son örneğini 6 yıldır süren  Suriyekrizinde hem de çok acı bir şekilde yaşıyoruz.  Akdeniz'in azgın dalgalarının yuttuğu hayatlar, sahillere vuran masum çocuk bedenleri bu mesajı adeta bir tokat gibi insanlığın suratına çarpıyor.

"ÇÖZÜM İÇİN 2 GÜN BOYUNCA ÇALIŞTIK"

Gelişmiş teleskoplarla, uydularla uzayın derinliklerini araştıran insanlık, hemen yanı başındaki acıları, sorunları, krizleri adeta görmüyor. Bu çarpıklığı düzeltmek için küresel vicdanı hayata geçirmeliyiz. Bizleri, çocuklarımızı, torunlarımızı ve insanoğlunun gelecekteki tüm nesillerini ilgilendiren bu sorunun çözümü için iki gün boyunca çalıştık. Şayet bu zirve vesilesiyle insanlığın ortak vicdanında küçük de olsa bir kıpırdanma sağlayabildiysek kendimizi başarılı olmuş sayacağız.
Merkel dışında G-7 ülkelerinin burada olmaması üzüntü verici.  Afrika'daki tablo 'vicdan' diyor. Önümüzdeki hafta da  Afrika'ya gideceğim. Turistik ziyaret için değil, çalışmalar için gidiyorum.

ERDOĞAN, DÜNYA LİDERLERİNE "SURİYE" ÇAĞRISI YAPTI

Suriye'de savaş durmadan insani yardımların yine faydası var.  Suriye'nin kuzeyinde yeni bir şehir kurma önerimiz var  Türkiye olarak. Bunu dünyadaki gelişmiş ülkelerin liderleriyle görüştüm. Herkeste şu endişe var; Bunun güvenliği ne olacak? Ben de diyorum ki, 'Uçuşa yasak bölgeler ilan ederiz ve güvenlik tedbiri alırız' diyorum. Yeter ki terör örgütlerinden korkmayalım, tümünün üzerine korkusuzca gidelim. Teröristler kadar cesur değilsek, insanlığın bağımsızlık mücadelesini veremeyiz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER