9 yıl sonra ‘bakan’sız kaldık

2009 yılından bu yana kurulan her hükümette Samsun milletvekili bir bakanın da yer almasının avantajını yaşayan Samsun, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabinesini açıklamasıyla birlikte bakansız günlerine geri döndü. Mustafa Demir’in 2009’da Bayındırlık ve İskan Bakanı olmasıyla başlayan bakanlı günler tam 9 yıl sonra Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ile birlikte sona erdi

9 yıl sonra ‘bakan’sız kaldık

AK Parti iktidarları döneminde 60'nci hükümetten bu yana kurulan tüm hükümetlerde Samsunlu bir bakanın yer aldığı dönem, 24 Haziran seçimleri sonrasında geçilen Cumhurbaşkanlığı sisteminde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı yeni kabineyle birlikte sona erdi.

AK Parti iktidarında ilk kez 2009’da kurulan 60’ncı hükümette Bayındırlık ve İskan Bakanı olarak Mustafa Demir’in görevlendirilmesiyle başlayan süreçte, kabinede yer alan son Samsun Milletvekili ise Sağlık Bakanı Ahmet Demircan oldu. AK Parti’nin iktidara geldiği 2002 yılından 2009 yılına kadar hiçbir milletvekili bakanlar kurulunda yer almayan ve bunun sıkıntısını yaşayan Samsun, 2009 yılına gelindiğinde ise 1 Mayıs’ta dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 60’ıncı hükümette bir milletvekilinin bakan olarak yer almasının sevincini yaşadı. AK Parti Samsun Milletvekili Mustafa Demir, 60. Hükümette Bayındırlık ve İskan Bakanlığı görevini üstlendi. Mustafa Demir’in bakanlığı 61’inci hükümetin kurulmasına kadar devam etti.

DEMİR’DEN SONRA SUAT KILIÇ KABİNEYE GİRDİ

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan 24. Dönem milletvekili seçimlerinin ardından 6 Temmuz’da dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 61. Hükümet’te de yine bir Samsun Milletvekili kabineye girdi. O dönem Suat Kılıç'ın, Mustafa Kılıç’tan sonra Gençlik ve Spor Bakanlığına getirilmesi büyük bir sevinç yarattı. Kılıç'ın bakanlığı ise 25 Aralık 2013 tarihinde yapılan kabine değişikliğine kadar devam etti. 26 Aralık 2013'te yapılan kabine revizyonunda AK Parti Samsun Milletvekili Akif Çağatay Kılıç, hemşehrisi Suat Kılıç'tan koltuğu devralarak 61. hükümette bakan olarak kabinede yer aldı.

5 HÜKÜMETTE DE BAKAN OLARAK YER ALDI

Samsunlu olan ve kabine yer alan bakanlar arasında en uzun süre bakanlık koltuğunda oturan isim ise Akif Çağatay Kılıç oldu. 5 dönem üst üste Gençlik ve Spor Bakanlığı yapan Kılıç, 61., 62., 63., 64. ve 65. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetlerinin Gençlik ve Spor Bakanı olarak görev yaptı. Kılıç, 19 Temmuz 2017 tarihinde yapılan kabine revizyonunda ise bakanlıktan ayrılmak zorunda kaldı.

KILIÇ GİTTİ, AHMET DEMİRCAN GELDİ

Akif Çağatay Kılıç, 65. Hükümette kabinedeki görevinden ayrıldı ancak Samsun yine de bakansız kalmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce Refah Partisi iktidarındaki 54. Hükümette de Devlet Bakanlığı yapan, Samsun Milletvekili Ahmet Demircan'ı 19 Temmuz 2017 tarihi itibariyle yeni bakanlar kurulunda sağlık bakanı olarak görevlendirdi. Aradan tam bir yıl sonra Demircan, 24 Haziran seçimleri sonrasında kurulan Cumhurbaşkanı kabinesinde yer almadı.

YENİ KABİNEDE SAMSUNLU BAKAN YOK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki gece açıkladığı yeni kabinede Samsunlu bir isme kabinesinde yer vermedi. Kurulan yeni kabineyle birlikte 9 yıl sonra Samsun yeniden bakansız günlerine geri döndü. Daha önce Samsunlu siyasetçilerin yönettiği Gençlik ve Spor Bakanlığına yeni kabinede eski Spor Toto Genel Müdürü Mehmet Kasapoğlu, Sağlık Bakanlığına ise Fahrettin Koca getirildi. 

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER