14 Yılda 'Kayıt Dışı' Arttı

MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, kayıt dışı ekonominin Türkiye’nin öteden beri ciddi bir yapısal sorunu olduğunu belirterek, "14 yıllık AKP iktidarında kayıt dışı çalışanların sayısı daha da arttı" dedi

14 Yılda 'Kayıt Dışı' Arttı

MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta TBMM Genel Kurulu'nda “Kayıtdışı Ekonomi” üzerine bir konuşma yaparak, kayıt dışı ekonominin Türkiye’nin öteden beri ciddi bir yapısal sorunu olduğunu, 14 yıllık AKP iktidarında kayıt dışılığın daha da arttığını söyledi.

KARA PARA VURGUSU

Erhan Usta yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin ciddi bir cari açık verdiğini belirterek, "Bunun finansmanında da ekonomimiz ciddi sıkıntı çektiği için, şu anda iyisine kötüsüne, karasına akına bakmadan ülkeye bir para girişi sağlama telaşı içerisine düşülmüş durumda, bu, Türkiye'nin önümüzdeki dönemde kesinlikle başını ağrıtacaktır. Bunun terörizmin finansmanıyla da alakası var, ülkedeki betonlaşmayla da alakası var. "Bu kara para nerede aklanıyor?" derseniz, şu yapılan beton yığınlarında aklanıyor. AKP döneminde net olarak, kaynağı belirsiz para girişi 30 milyar dolardır. Bunların büyüklüğüne bakmış olsanız, toplam girişine baksanız, bunun yüzlerce ifade edilen karşılığı vardır. Mesela, geçen yıl cari açığın üçte biri,kaynağı belirsiz para girişiyle finanse edilmiştir" dedi.

ÇALIŞANLAR MAĞDUR DURUMDA

Erhan Usta Türkiye'yi yönetenlerin kayıt dışılığın zararlarına inandığını düşünmediğini söyleyerek, “Oysa, kayıt dışı ekonomi verimliliği ciddi ölçüde bozuyor. Bakın, OECD'nin bir çalışması var. Bu çalışmada OECD diyor ki: "Formel sektörlerde 100 kabul edilirse iş gücünün verimliliği, informel olan sektörlerde yüzde 19, yarı formel olan sektörlerde yüzde 38." Dolayısıyla, ülkenin rekabet gücünü bozucu, ülkenin finansman durumunu bozucu, çalışanları mağdur eden bir durum söz konusu" dedi.


Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER