SİYASET TECRÜBE İSTER

Türkiye'de siyaset öyle Avrupa siyasetine benzemez.

Öyle her ağzınıza geleni, kafanıza göre söyleyemezsiniz.

Parlamentoda uzun yıllar koalisyon görüşmelerinden tutun da seçim ittifaklarına, komisyon görüşmelerinden liderlerin yaptıkları pazarlıklara kadar, Türkiye'nin önemli siyasi olaylarını izleyebilmiş bir gazeteci olarak bunu söyleyebiliyorum.

Samsun'da bilindiği gibi bir süredir AK Parti ve MHP arasında 'Cumhur İttifakı' kapsamında yapılan görüşmelerin tamamlanması bekleniyordu.

Büyükşehir'de uzlaşıldı ama sıra ilçelere gelince, tam bir sinir harbi yaşanmaya başladı.

Adeta bir satranç oyunu gibi her iki parti de daha fazla ilçede kendi adayını çıkarabilmek için cansiperane mücadele etmeye başladı.

Buraya kadar her şey normal. Siyasetin ruhu bu şekilde. Hele de birbirine benzemeyen iki parti yan yana gelebilmişse, bu iş daha da zorlaşıyor.

Tıpkı AK Parti ve MHP gibi.

Süreç aslında liderlerin karşılıklı nezaket ve uzlaşıları üzerinden yürüyor.

MHP Lideri Devlet Bahçeli, dönemin Başbakanı Bülent Ecevit ile yaptığı koalisyon döneminde nasıl bir nezaketli tutum izlediyse, Cumhur İttifakı'nda da aynı nezaketi gösteriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da yılların getirdiği tecrübeyle, aynı şekilde karşılık veriyor.

Ancak oyunun yereldeki oyuncuları Bahçeli ya da Cumhurbaşkanı Erdoğan kadar tecrübeli değiller elbet.

Örneğin AK Parti İl Başkanı Hakan Karaduman; daha önce İl Gençlik Kolları Başkanıydı. Keza MHP İl Başkanı Taner Tekin de oldukça genç ve böyle bir ittifak sürecini yerelde ilk kez yönetiyor.

MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta'yı da tecrübeli düşünebilirsiniz ancak bana göre değil. Bürokrat kökenli olan Usta'nın milletvekilliğinde ikinci dönemi ve bu tür ittifak görüşmeleri içinde hiç bulunmamış bir isim.

Keza Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili yasa tasarısındaki ısrarı nedeniyle, Grup Başkanvekilliğinden bile oldu. Halbuki Bahçeli'ye en yakın isimlerden birisiydi.

Siyaset tecrübeli isimlerin elinde olmayınca, Cumhur İttifakı’nın Samsun ayağı da böyle ciddi bir krizin içerisine girdi.

Önce Karaduman -elbette kendi partisini düşünerek- de olsa yanlış açıklamalar yaptı, ardından da MHP'li Erhan Usta. Taner Tekin ise sanırım Usta'ya yakınlığından dolayı Bahçeli tarafından görevden alındı.

Oysaki iki lider, Cumhur ittifakının ruhuna aykırı hareket edilmeyeceği konusunda uzlaşmışlar ve tüm teşkilatları da uyarmışlardı.

Ama olmadı.

Görüşmeler de iyice uzayınca, siz işbirliği ya da ittifak deyin ben 'pazarlık' diyeyim, Samsun’daki genç siyasetçiler süreci yönetemediler ve Cumhur İttifakı'nın ciddi bir sarsıntı geçirmesine neden oldular.

Şu anda bu gelişmelere neden oldukları düşünülen 3 isim de genel merkezlerin el koymasıyla görevden alındı.

Sonuç olarak Cumhur İttifakı Samsun'da çok ciddi bir yara aldı.

Sandığa nasıl yansıyacak 31 Mart’ta göreceğiz.

CHP ve İYİ Parti'nin eline ise iyi bir fırsat geçmiş oldu.

Aslında aynı sorun bu iki parti arasında da yaşanıyor. İlkadım'ı onlar da paylaşamıyorlar.

Bakalım onlar süreci iyi yürütebilecekler mi ya da siyasi rakiplerinden ders alabilecekler mi?

İzleyip göreceğiz.

YORUM EKLE