ŞİMDİ DÜŞÜNME SIRASI ABD’DE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Savunma Sanayi Zirvesi'nde yaptığı açıklamada, "Fırat'ın doğusunu bölücü terör örgütünden kurtarmaya yönelik harekatımıza birkaç gün içinde başlayacağımızı ifade ettik" dedi.

Daha önce de Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bütçe görüşmeleri sırasında bu harekatın başlayabileceğine yönelik hazırlıkların tamam olduğunu söylemişti.

Anlaşılan Türkiye uzun zamandır gündeminde bulunan Fırat'ın doğusuna yani ABD'nin kontrolündeki, PYD'nin elinde bulunan bölgelerde harekata başlamak için gün sayıyor.

Bazı çevreler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 31 Mart'taki yerel seçimlere yani iç politikaya mesaj verme düşüncesiyle bu sözleri söylediğini öne sürüyor.

Bana göre hiç de öyle değil.

Elbette Türkiye'de iç politika gündemi de işliyor, 31 Mart'ta yerel seçim var ve diğer taraftan ekonomik bir daralma da söz konusu. Böyle bir ortamda yerel seçimler de bir etmen olarak görülebilir.

Ancak daha önceki Fırat Kalkanı, Afrin ve Zeytindalı Haraketı ile İdlib için Soçi'de varılan mutabakatlara bakarak, Erdoğan'ın bu açıklamasının iç siyaset mesajı olarak algılanması yeterli bir yaklaşım değil.

Şimdi merak edilen bu açıklamaların ardından ABD'nin nasıl bir tavır göstereceği.

Şimdiye kadar ABD sürekli olarak Türkiye'nin, Fırat'ın doğusundaki terörist unsurlarla ilgili olarak kaygılarını anladığını ve 'ortak planlama' kurgusu üzerinden Türkiye'yi oyalamaya çalıştı.

Halihazırda da ABD'li yetkililerin açıklamalarına bakılırsa, Türkiye'nin bu konudaki ciddiyetini anlamadıkları hatta uzunca bir süre Türkiye'yi idare edeceklerini zannettikleri görülüyor.

Türkiye Fırat'ın doğusuna bir harekat başlattığında sahada neler yaşanır ya da Türkiye ABD ilişkileri nasıl ir sürece evrilir doğrusu ben de merak ediyorum.

O bölgede sınırda bulunan bütün yerleşim birimleri Kürt yoğun nüfuslu.

Tam da bizim sınırımızda adeta tespih gibi dizilmiş durudalar. Aşağısı zaten çöl.

Ve öyle görünüyor ki Türkiye bu harekatı bu yerleşim birimlerinden birine ya da bazılarına yapılacak.

Asıl mesele ise harekat sırasında ABD askerleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin karşı karşıya gelebileceği tehlikeli durumlar olabilir.

ABD askeri harekat sırasında çekilecek mi?

Erdoğan'ın 'operasyona birkaç gün içinde başlayabiliriz' sözü de bir anlamda ABD tarafından nasıl bir tepki vereceğini ölçmeye yönelik olduğunu düşünüyorum.

Bu harekat, Türkiye'nin ABD'nin Suriye'deki varlığını sonlandırma, Suriye sınırındaki ABD güçlerini sınırdan uzaklaştırıp çölde IŞİD'le mücadele etmesini sağlama, YPG ile işbirliğinden koparılıp daha güneyde Rakka civarında Arap unsurlarla işbirliğine mahkum edilmesine de olanak sağlayacaktır.

ABD, Türkiye'yi kaybetmeyi göze almayıp Fırat'ın doğusundan çekilir mi? Bunu söylemek ise şimdiden çok güç.

Kritik bir 48 saat içerisinde olduğumuz kesin.

Sonuç olarak Türkiye bu harekatta kararlı.

Yıllardır müttefik olduğu Türkiye mi yoksa terör örgütü YPG mi?

Şimdi düşünme sırası ABD'de.

YORUM EKLE