Samsun'da coşkulu Bayram kutlaması

Samsun'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 94. yıl dönümü etkinlikleri Samsun Valiliğindeki bayramlaşma ile başladı. İlk olarak Vali Osman Kaymak, valilik binasında tebrikleri kabul etti. Program daha sonra etkinliklerin yapılacağı Batıpark’a geçildi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, Vali Kaymak’ın konuşmasıyla devam etti.
Etkinliklerin açılış konuşmasını yapan Samsun Valisi Osman Kaymak, “19 Mayıs 1919’da Atatürk Samsun'a çıkarak Milli Mücadeleyi başlattı. 29 Ekim 1923' tarihinde de Cumhuriyeti ilan etti. Cumhuriyet, Türk milletine bırakılmış en büyük ve vazgeçilmez değerdir. Türkiye, Cumhuriyetin ilanı ile birlikte bölgesindeki gelişmelerde aktif rol oynamış, yurtta ve dünyada barış ilkesiyle iç ve dış tehditleri ortadan kaldırmasını bilmiştir. İleri medeniyet yolunda kararlı adımlarla yürüyen ülkemiz, dünyanın sayılı ülkelerinden biri olmaya adaydır. Cumhuriyetin en büyük erdemi Türk toplumunu ulus olma bilincine kavuşturmasıdır” dedi.
Program daha sonra şiirlerin okunması, halk oyunları gösterisi, hava merasim gösterisi, karete gösterileri, engelli öğrencilerin paten gösterisi, artistik jimnastik gösterileri, Samsun Büyükşehir Belediyesi Atlı Spor Tesisi sporcularının gösterisi ve Samsun Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı Bölge Bandosu’nun mini konseri ile sonlandı. Özellikle engelli öğrencilerin paten gösterisi ve jimnastik gösterileri büyük beğeni topladı.
Programa ayrıca AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanı Albay Tayfur Paşaoğlu, OMÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Vedat Ceyhan, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.