Zatüre ve grip aşısı uyarısı

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meftun Ünsal, özellikle KOAH, astım, kalp hastalığı ve böbrek yetmezliği olan hastaların mevsim değişikliğinde zatüre ve grip aşılarını mutlaka yaptırmaları gerektiğini söyledi. 

Zatüre ve grip aşısı uyarısı

Mevsim değişikliğinin yaşandığı bu aylarda vatandaşların dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Meftun Ünsal, KOAH, astım, kalp hastalığı, böbrek yetmezliği olan hastaların daha fazla dikkat etmesi gerektiğini belirtti.

"Hafif yünlü ve hava alan giysiler tercih edilmeli"
Mevsim değişikliklerine dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Meftun Ünsal, "Özellikle KOAH, astım, kalp hastalığı, böbrek yetmezliği olan hastalar mevsim değişikliğinde daha fazla dikkat etmesi gerekir. Gribal enfeksiyon ve zatüre geçirme tehlikeleri olduğu için ekim, kasım, aralık aylarında zatüre ve grip aşılarını mutlaka yaptırmaları gerekir. Grip aşılarını yılda bir, zatüre aşılarını ise beş yılda bir olmaları gerekiyor. Bu tip hastalar mevsim değişikliklerinde grip veya zatüre olurlarsa hastalığı daha ağır geçirirler. Bu hastalar mümkün olduğunca kapalı ortamlarda bulunmamalı, kıyafetlerine dikkat etmeli ve evlerindeki sıcaklık değerlerine dikkat etmeliler. Astım hastalarında mevsim değişikliğinde alerjenler ve ev tozları çok önemli. Bu mevsimde hava kirliliği önemli bir durum. Mevsim değişikliği zamanlarında kat kat giyinilmemeli. Terlemeden kaçınmak gerekiyor. Onun için hafif yünlü ve hava alan giysiler tercih edilmelidir" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER