Yılda 100 Bin Can Alıyor

Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken, Türkiye'de yılda 100 bin kişinin sigarayla bağlantılı nedenlerden dolayı hayatını kaybettiğini söyledi

Yılda 100 Bin Can Alıyor

Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, Türkiye'de yılda 100 bin kişinin sigarayla bağlantılı nedenlerden hayatını kaybettiği bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından, tütün ürünlerinin zararları hakkında kamuoyunda farkındalık oluşturulması ve toplum bilincinin artırılması amacıyla her yıl 31 Mayıs'ta gerçekleştirilen Dünya Tütünsüz Günü'nde, Türkiye'de de çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Yeşilay, Sağlık Bakanlığı ve WHO işbirliğiyle Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla bir otelde düzenlenen etkinlikte konuşan Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dumansız hava sahası konusuna önem vermesiyle Türkiye'de bazı şeylerin değişmeye başladığını ifade etti.

100 bin kişi hayatını kaybediyor

Öğütken, geçmişte "Türk gibi sigara içmek" tabirinin literatürlere girdiğini belirterek, "Çok şükür bundan kurtulduk. Yeterli mi, elbette değil. Biz bu önemli gün itibarıyla bu işe hiç başlamamış gibi sıfırdan başlamak istiyoruz. Türkiye'de, yılda 100 bin kişi sigara bağlantılı nedenlerden hayatını kaybediyor. Biz hükümet olarak bunların azalması için gerekli tedbirleri alıyoruz, almaya devam edeceğiz." dedi.

Yeşilay Genel Başkanı Mücahit Öztürk, Yeşil Dedektör uygulaması ile dumansız hava sahasının korumasına ve denetim etkinliğinin sağlanmasına katkıda bulunmayı hedeflediklerini söyledi. 

Yeşil Dedektör'ün dumansız hava sahasına yönelik kanunların uygulanmasını kolaylaştıracağını belirten Öztürk, bu çalışmanın tütün bağımlılığı ile mücadelede önemli bir eşik olacağı inancını taşıdıklarını dile getirdi.

"Yeşil Dedektör" mobil uygulaması kamuoyuna tanıtıldı

Konuşmaların ardından, Yeşilay ve Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan, sigara yasaklarının ihlaline dair cep telefonlarından bildirimde bulunma imkanı sağlayan "Yeşil Dedektör" mobil uygulaması kamuoyuna tanıtıldı. Ortak kullanıma açık alanlarda ve sigara yasaklarının uygulanması gereken yerlerde sigara içildiğini tespit eden vatandaşlar, cep telefonlarına indirecekleri uygulama ile ihlal bildiriminde bulunabilecekler. 

Etkinlikte,"Tütünle Mücadele Gençlik Eylem Planı" hakkında da bilgi verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER