Yerli İlaçta Dev İşbirliği

Türkiye, yeni sağlık stratejileri doğrultusunda tüketen değil, üreten bir ülke konumuna gelmek için kolları sıvadı

Yerli İlaçta Dev İşbirliği

Yerli ilaç sanayisi ile uluslararası ilaç sektörü, referans ilaçlarla aynı güçte olan ve aynı hastalığı tedavi etmek için kullanılan biyobenzer ürünlerin geliştirilmesi, iç ve dış  piyasaya sürülmesi için iş birliği yaptı

Business Wire, Nasdaq gibi dünyanın önemli ekonomi platformlarında da  yankı bulan iş birliği, ilaç sanayi üzerindeki gözleriTürkiye'ye çevirdi.

Uluslararası alanda gerçekleştirilen ve üç biyobenzer ürünü kapsayan  stratejik iş birliği anlaşmasıyla bu ürünler, Türkiye'de ruhsatlandırılacak ve  ardından pazarlanacak. Türk firma, ayrıca fabrika yatırımı tamamlanır tamamlanmaz etkin madde ve müstahzar üretimi de yapacak.

Yerli firma TR-Pharm Genel Müdürü Mehmet Göker, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, bunun milli bir gurur olduğunu ve Türkiye'nin ilaç sanayisinde de dünyaya sesini duyurduğunu söyledi.

'TÜKETEN DEĞİL ÜRETİN ÜLKE'

Türkiye'nin, yeni sağlık stratejileri doğrultusunda, Sağlık  Bakanlığının da desteğiyle artık tüketen değil, üreten bir ülke konumuna gelmek  için kolları sıvadığını ifade eden Göker, şöyle devam etti:

"Ulusal düzeyde kullanım ve bölgedeki ülkelere ihracat için  biyobenzerler, Türkiye'de biyoteknolojik API (etken farmasötik madde) üretimi  kurma amacı taşıyan yatırım stratejimizin önemli bir parçasını oluşturmaktadır.  ABD, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu, Venezuelave Hindistan gibi önemli  pazarlara hakim olan uluslararası firmanın yüksek kaliteli biyobenzer ürünlerinin  imalatı için halihazırda altyapı oluşturmaya başlamış olmaktan memnuniyet  duyuyoruz."

'TÜRKİYE YÜKSELEN BİR DEĞER'

Uluslararası Dr. Reddy's ilaç sanayinin Ürün Pazarlamadan Sorumlu  Başkan Yardımcısı Motupalli Venkata Ramana ise Türkiye'nin bu alanda yükselen  piyasalar arasında önemli bir ülke konumunda olduğunu aktardı.

Türk yerli firması ile bu bölgedeki hastaların üretilen yüksek  kaliteli biyobenzer ürünlere erişiminin sağlanabileceğini belirten Ramana,  "Türkiye ile böylesi bir ortaklıktan memnuniyet duyuyoruz. Türkiye'deki  ortaklığımız sayesinde, dünyanın dört bir yanındaki toplumlara makul fiyatlı ve  yenilikçi ilaçlara erişim sağlayacağız." diye konuştu.

Teknoloji transferi için ön hazırlık çalışmalarına başlandığını dile  getiren Ramana, "Bu iş birliği, bölgedeki biyolojik ürün geliştirme ve üretim  işlerinin önemli bir bileşeni olacak" dedi.

BİYOBENZER İLAÇ NEDİR?

Biyobenzer ilaç, ruhsatlı biyolojik referans ilaca benzerlik gösteren  ilaçlardan oluşuyor. Biyolojik benzer ürünlerin etkin maddeleri, ilgili referans  ilaçların benzeri oluyor. Biyobenzer ve biyolojik referans ilaçlar, genel olarak  aynı güçte, aynı hastalığı tedavi etmek için kullanılıyor.

Biyobenzer ilaçlar, sadece ticari ismi, görünüş ve ambalajlama  özellikleri açısından, biyolojik referans ilaçlardan farklılık gösteriyor.  Biyobenzer ilaç üretmek için, o ürünün klinik araştırmaları dahil tüm  çalışmaların tamamlanmış olması gerekiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER