Yaşlanmayı tersine çevirmenin yolunu buldular

Amerika, Kaliforniya'da bulunan Salk Biyolojik Araştırmalar Enstitüsü'nde görev yapmakta olan araştırmacılar, yetişkin hücreleri embriyonik kök hücrelere dönüştüren genetik kurgulama yöntemi ile hücrelerin yapısını yeniden kurgulamayı başardılar.

Yaşlanmayı tersine çevirmenin yolunu buldular

Yeni bulunan yöntem ile kendini yenileyen hücreler, insanların gençleşmesini sağlayabilir.

YAŞAM SÜRELERİ%30 ARTTI

Erken yaşlanma hastalığı taşıan fareler üzerinde yapılan çalışmalarda başarılı sonuçlar elde eden araştırmacılar, söz konusu yöntem sayesinde hem farelerdeki yaşlanma etkisinin ortadan kalktığını, hem de yaşam sürelerinin%30 civarında arttığını gözlemlemişler.

Embriyonik kök hücrelerine dönüşen yetişkin hücreler, insan hücrelerinde de işe yararsa hücrelerin gençleşmesi sağlanabilir.

Tabi bu yöntemin bazı yan etkileri de mevcut. Daha önceden bu yöntemin organizmada kanser oluşumuna yol açtığı ya da organları fazla gençleştirerek çalışma işlevlerini bozduğu gözlemlenmişti. Bu durum da yöntemin canlılar üzerinde uygulanabilirliğinin sorgulanmasına neden olmuştu. Fakat yeni yapılan uygulamalarda elde edilen olumlu sonuçlar, yöntemin daha fazla geliştirilmesinin de önünü açacak gibi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER