Ucuz alkol formülünde ölümcül tehlike

Yüksek vergiler nedeniyle vatandaş kendi formülünü bularak evde alkol üretimine başladı. Alkollü içecek satışlarında ciddi düşüş yaşanan Türkiye’de, merdiven altı üretimler ve satışlar nedeniyle körlükler yaşanmaya başladı. Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, gazetemize hayati uyarılarda bulundu.

Ucuz alkol formülünde ölümcül tehlike

Son yıllarda rakı üzerindeki toplam vergi düzenlemelerle 60 TL’yi bulurken, süreci değerlendiren bir firma ‘evsel kullanım amaçlı etil alkol’ üretip ulusal marketlerde satışa sunmuştu. Ekonomik gelirini düşünen vatandaş ise evde alkollü içki üretimin formüllerini buldu. Son 10 yılda vergilerle fiyatı 4 kata yakın artan rakının tüketiminde ise ciddi bir düşüş var.

GÖRME KAYIPLARI YAŞANMAYA BAŞLADI

Vatandaş kendi formülünü bulurken, bu durum sağlık sorunlarını da beraberinde getirdi. Toplum sağlığı açısından büyük risk taşıyan merdiven altı üretim hızla artarken, büfelerde dahi üretimde kullanılan etil alkol satışlarında patlama yaşandı. Ancak denetimsiz satışlar sonrası yapılan üretimlerin etkisiyle, toplumda görme kayıplarının (körlük) yaşanması başladı.

DENATONYUM BENZOAT ŞARTI GETİRİLDİ

Öte yandan hükümet, yüksek vergi nedeniyle evlerde etil alkol ile üretimi yapılan alkollü içecek üretiminin artması üzerine, etil alkol üretim ve satışında düzenlemeye gitti. Piyasaya arz edilen etil alkol etiketinde "gıda amaçlı kullanılması uygun değildir" ifadesi yer alması zorunluluğu getirildi. Ayrıca piyasaya arz edilen etil alkolün içine belli oranda denatonyum benzoat katılacak.

‘EN ÖNEMLİ NEDENİ, ALKOL FİYATLARIDIR’

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, “İlk olarak bu tür mamüllerin tüketilmesini değerlendirmeden önce bir olguyu ortaya koymak gerekiyor. Çünkü her şeyin bir nedeni var. Etil alkolün vatandaş tarafından bu kadar yüksek talep görmesinin en önemli nedeni; ülkemizdeki alkol fiyatlarıdır. ÖTV’de yapılan artışlarla beraber alkol fiyatlarının ciddi fiyatlara getirilmesi hükümetin tasarrufudur ve vergilerle ilgili değerlendirmesidir. Öncelikle bunun altını çizmemiz gerekiyor. Belli bir kesim ucuz alkol kullanmayı tercih ediyor ve ulaşmanın yollarını arıyorsa, bu tür evlerinde veya ortam yaratarak üretim yollarına yöneliyorlar. Ancak bizim görüşümüz; özellikle ÖTV’deki son artışların bu durumu ileri götüreceği açıktır” diye konuştu.

‘BÜFELERDE DE SATILMAYA BAŞLANDI’

Dr. Murat Erkan, “Türkiye’de belli market zincirlerinde etil alkol satılıyor. Bunların tıbbi ve farklı amaçlı kullanımları oluyor. İnsanlar bunları alarak alkol üretebiliyorlar. Öncelikle sağlık açısından değerlendirecek olursak, alkolün insan sağlığına olan zararını toplumuz mutlaka biliyordur. Sosyal alanlarda bulunabilir tüketilebilir, bu hayatın bir parçasıdır. Sosyal bir davranıştır ancak sonuçta bunun da her şeyde olduğu gibi insan sağlığına, halk sağlığına, psikolojik sağlığa olumsuz derece etkileri var. Bunların belli denetimi olan yerlerde satışı noktasında sağlık açısından çok büyük bir problem görülmedi. Türkiye’de daha önce Metil Alkolle yapılan üretimlerde, yapılan teknik hatalar sonucu insan ve toplum sağlığını etkileyen zararlı uygulamalar oldu. Marketlerde denetlenen alanlarda sertifikalı ruhsatlı ürünlerde, şimdiye kadar bir sorun olmadı. Ancak etil alkoldeki fiyat artışı, insanları zaman içerisinde bu ürünün daha ucuz alternatifinin arayışına yönlendirdi. İnsan sağlığı ve güvenliği açısından daha güvenli olan büyük marketlerden ziyade, belli ve daha küçük işletme ve büfe gibi işletmelerde satılan etil alkol satışına başlandı. Bu yerlerin, halk güvenliği açısından denetlenip denetlenmediği hakkında bilgim yok. Bu yönden bakıldığında doğrul bulmadığımızı belirtmeliyim. Bu tür ürünlerin, daha denetimi yüksek olan perakende satış yerlerinden satılması daha uygun olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

RAKININ VERGİSİ BEDELİNİN İKİ KATI

TAPDK verilerine göre rakı satışları son 4 yılda 10 milyon litre azaldı. 2012'de 44.6 milyon litre olan rakı satışı 2016'da 35.4 milyon litreye düştü. Türkiye’de yüksek tüketimi olan rakının üzerinde ağır bir vergi yükü var. Rakının üzerindeki vergi 2006-2016 arasındaki dönemde yüzde 265 arttı. Son olarak bu yılın temmuz ayında yapılan düzenlemeyle 70’lik rakı üzerinden alınan ÖTV 46.72 liradan 50.37 liraya yükseldi. İçkide ÖTV üzerinden ayrıca yüzde 18’lik KDV alınıyor. Bir şişe 70’lik rakıdan tahsil edilen KDV de 8.4 liradan 9.06 liraya yükseldi. Böylece 93 TL olan 70’lik rakıya ödenen bedelin 60 TL’si vergi oldu.

DENATONYUM BENZOAT NEDİR?

Denatonyum benzoat (etil alkol ve parfüm üretiminde kullanılan, ticari adı bitreks olan madde) 10 ppm kadar küçük seyreltmeleri bile çoğu insan için dayanılmaz ölçüde acıdır. Yenmesi uygun olmayan maddelerin yenmesini önlemek için caydırıcı ajanlar olarak kullanılırlar. Denatonyum denatüre alkol, antifiriz, tırnak yeme önleyiciler, solunum maskeleri, hayvan kovucular, sıvı sabunlar ve şampuanlarda kullanılır.

Tolga BİRGÜCÜ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER