Tecrübeli aktardan pekmez önerisi

Eczacılardan sonra gelen sağlık depoları aktarlar, kış aylarında hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek için pekmez tüketilmesini öneriyor. Samsunlu aktar Tayyar Çalık, keçi boynuzu ve andız pekmezi önerisinde bulunuyor.

Tecrübeli aktardan pekmez önerisi

Samsun’un İlkadım İlçesi Pazar Mahallesi Gaziler Meydanı’nda 40 yılı aşkın bir süredir baharatçılık sektörüne emek veren Fetih Baharat adlı işletme sorumlusu Tayyar Çalık, bağışıklık sistemini güçlendirmek için keçi boynuzu pekmezi tüketilmesi gerektiğini söyledi.

GÜÇLENMEDE BÜYÜK ROLÜ VAR

“Bağışıklık sistemini güçlendirmek için kesinlikle pekmez tüketilmesi gerekmektedir” diyen Tayyar Çalık, “Piyasada pek çok pekmez çeşidi vardır ve isimleri saymakla bitmez ancak bu pekmezlerden öne çıkanı keçi boynuzu yani ‘harnup’ dediğimiz pekmezdir. Bu pekmez; kalsiyum, demir, bakır, çinko ve magnezyum açısından oldukça zengindir ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde büyük rolü vardır” diye konuştu.

ANDIZ PEKMEZİNİ DE ÖNERDİ

Andız pekmezinin de insan sağlığına ciddi derecede olumlu faydaları olduğunu kaydeden baharatçı Tayyar Çalık, şöyle devam etti: “Andız pekmezi de önemli bir kaynaktır. Andızın içerisinde önemli mineraller vardır. Bu mineralleri sayesinde akciğere güç verir ve en önemlisi bağışıklık sistemini güçlendirir. Dirençli olmak içini keçi boynuzu ve andız pekmezinin kesinlikle tüketilmesini öneriyoruz. Diğer pekmezlerde de bu özellikler vardır ancak biz keçi ve andız pekmezlerini öneriyoruz.”  

Tolga BİRGÜCÜ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER