Taşeronlar bu habere dikkat!

Taşeronların kadroya alınmasıyla alakalı kararın alınmasından sonra evrakların tamamlanmasına başlayan taşeron işçilere Samsun Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Orhan Aydoğdu'dan açıklama geldi.

Taşeronlar bu habere dikkat!

Evrak hazırlama aşamasında olan taşeronları ilgilendiren açıklamasında Aile hekimlerinden istenen ''sağlık raporu'' konusunda anlaşmazlıkların olduğunu kaydeden Dr. Orhan Aydoğdu, "1 Ocak 2018 tarih ve 30288 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ uyarınca böyle bir rapora gerek yoktur.

Bu raporu istemekte ısrar eden kurum ve kuruluşların yöneticileri yıllardır umutla bugünü bekleyen vatandaşlarımızı, aynı şekilde kamu emekçisi olan aile hekimi arkadaşlarımızla karşı karşıya getirmektedirler. Kurumlar şahısların bireysel iradeleri ile değil devletin sınırlarını çizmiş olduğu mevzuat çerçevesinde yönetilebilir ancak. Bu süreçte vatandaşlarımızın kadroya geçişle ilgili teslim etmesi gereken evrak sadece ilgili yazı ekindeki başvuru formu olup kişinin sağlıklı olduğunu beyan etmesi yeterlidir. Bu doğrultudaki bilgi de zaten sağlık bakanlığımız tarafından yakın zamanda tekrar paylaşılacaktır.

Bundan fazlasını talep eden yöneticiler vatandaşlarımızın devletin vermiş olduğu hakkı kullanmasının önüne engel koymuş ve dolayısıyla hem hukuken ve hem de gönüllerde suç işlemiş olacaklardır.

Bu kişilerin kadroya kabul süreçleri tamamlandıktan sonra ise ilgili kurum kişinin işe uygunluğu açısından sağlık raporu isteme yoluna gidebilir ki bu rapor da sadece iş yeri hekimleri tarafından tanzim edilmesi gereken bir rapor olup, muhtemelen onunla ilgili de bir tebliğ yayınlanacaktır. Geçmişte olduğu gibi bundan sonra da vatandaşlarımızın ve aile hekimi arkadaşlarımızın sorunlarının yakın takipçisi olacağımızı dernek olarak taahhüt eder, tüm vatandaşlarımıza aile hekimlerine güvenmeleri gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isteriz" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER