Sosyal Medya Depresyonun Belirtisi Olabilir

Pittsburgh Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre sık aralıklarla ve uzun süre sosyal medya kullanımı depresyonun belirtisi olabilir

Sosyal Medya Depresyonun Belirtisi Olabilir

ABD,  Pittsburgh Üniversitesi'nde depresyon ve sosyal medya üzerine çalışmalarda bulunan bilim insanları, sık ve uzun süre boyunca sosyal medya kullanan kişilerin depresyona daha yatkın olduğunu ortaya çıkardı.

SOSYAL MEDYA DEPRESYON BELİRTİSİ

Araştırma için ABD genelinde yaşları 19-32 arasında değişen 1787 kişiye  Facebook,  Youtube,  Twitter,  Google Plus,  Instagram, Snapchat, Reddit, Tumblr, Pinterest, Vine ve LinkedIn gibi çeşitli sosyal medya platformları hakkında sorular soruldu. Katılımcıların verdikleri yanıtlara göre; bu sitelerde günde geçirilen vakit ortalama 1 saat. Söz konusu platformlar haftada ise 30 kez ziyaret ediliyor.

Sosyal medya kullanım oranları ile depresyon belirtilerini karşılaştıran araştırmacılar, sosyal medyayı sıklıkla kullanan kişilerin az kullananlara oranla 2.7 katı depresyona eğilimli olduğunu ortaya çıkardı. Sosyal medyayı uzun süreler kullanan kişiler de, kısa süre kullananlara oranla 1.7 kat daha fazla depresif.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER