Samsun’da sağlık turizmini ateşleyeceğiz

Büyük Anadolu Hastaneleri Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Yakup Yönten, Samsun’u, Türkiye’de sağlık sektöründe en iyi hizmeti veren ilk üç kent arasına sokacaklarını belirterek, “Önümüzdeki dönemde herkes Samsun’u parmakla gösterecek. Büyük Anadolu Hastaneleri olarak Samsun’da sağlık turizmini ateşleyeceğiz” dedi

Samsun’da sağlık  turizmini ateşleyeceğiz

Büyük Anadolu Hastaneleri Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Yakup Yönten, 93.5 frekansında yayın yapan Nusret Sağlam’ın Radyo Gerçek’te sunduğu ‘Umuda Yolculuk’ programının canlı yayın konuğu oldu. Samsun’a müjdeler veren Yakup Yönten, önümüzdeki dönemde Samsun’u sağlık noktasındaki Türkiye’de ilk üçe sokacaklarının garantisini verdi. Yeni kurulan son teknoloji donanıma sahip olan hastaneleriyle ilgili de bilgiler veren Yakup Yönten, Samsun’da sağlık turizmine ciddi katkı sağladıklarını ve bunu geliştirmek için üzerlerine düşen her şeyi yapmaya hazır olduklarını söyledi.

‘TÜRKİYE’NİN İLK ÖZEL HASTANESİYİZ’

Nusret Sağlam’ın sorularını yanıtlayan Yakup Yönten ilk olarak, “Başoğlu Hastaneleri 1967 yılında Abdurrahman Başoğlu ve eşi Selime hanım tarafından kurulmuş Türkiye’nin Sağlık Bakanlığı’na kayıtlı ilk özel hastanesidir. Biz Başoğlu Hastanesi’ni 22 yıl önce büyük bir kararlılıkla devraldık. Yani 1997’de Samsun’un ilkadım ilçesinde ilk adımımızı yaptık. 22 yıldan bu yana Samsun’da istihdam oluşturuyoruz ve sağlık hizmeti veriyoruz” diye konuştu.

NEDEN SAĞLIK SEKTÖRÜ?

Meslek olarak neden sağlık sektörünü seçtiğini anlatan Yakup Yönten, “Sağlık, gerçekten çok zor komponentleri olan bir sektör. Ben yatırımcı ve girişimci biriyim, bu özelliklerim olmasaydı sağlık sektörüne girmezdim. Bu özellikleri taşıdığım için sağlık sektörüne girdim ve hepsi tecrübeli ve profesyonel arkadaşlarımla bir yol haritası çizerek hedeflerime ilerledim. Sonrasında nasıl zincir olabileceğimizin planlarını yaptık ve hedeflerimize yürüdük. Zincir olduk ve şu anda da Samsun’da çok önemli bir hastanemizi faaliyete geçirdik. Bunlar çok önemli adımlardı, hem bizim için hem Samsunlular için, hem Samsun için ve hem de ülkemiz için…” şeklinde konuştu.

‘SAĞLIK SEKTÖRÜ 20 YIL ÖNCEKİ GİBİ DEĞİL’

“Yeni hastanemizin açılış döneminde bize her türlü desteği veren Samsun Büyükşehir Belediyesi, İlkadım Belediyesi, İl Sağlık Müdürlüğümüze ve Sağlık Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz” diyen Yakup Yönten, şöyle devam etti: “Bilindiği üzere, son 15 yılda özel sağlık sektöründe ve kamuda da aynı şekilde vatandaşlarımızın tek şemsiye altında toplanmasını sağlayan genel sağlık sigortası ile bir kalite oluştu. Ülke genelinde olduğu gibi Samsun’da da artık sektörü 20 yıl önceki gibi değil. Artık her vatandaşımızın istediği hekimi ve istediği sağlık kuruluşunu seçme hakkı var. Sağlıkta artık kalite olmazsa olmaz. Biz de Anadolu Hastaneleri olarak çok güzel ve olumlu standartlara sahibiz. Bu bağlamda yeni hastanemizi nisan ayı sonu itibarıyla her şeyi uygun şekilde hizmete hazır hale getirdik. Hastanenin hastayı ilk karşılaması çok önemli. Sağlık hizmetini son derece kaliteli sunmak önceliktir. Artık o eski anlayışlar bitmiştir. Biz de yeni jenerik hastanemizle bunu sağlayacağız. İnanın kaliteli sağlık hizmetini herkes bizimle görecek. Sloganımızı da bu anlamda, ‘Bu hastanemizde sağlık sektöründe Samsun’da ilk adımı atıyoruz’ şeklinde belirledik.”

‘SAMSUN’U HERKES PARMAKLA GÖSTERECEK’

Samsun’a sağlık turizmi noktasında katkı sağladıklarını kaydeden Yakup Yönten, “Büyük Anadolu Hastaneleri olarak, şu anda 28 ülkeden bize hastaya sağlık hizmeti vermekteyiz. Bu çok önemli bir olaydır. Yeni faaliyete geçecek hastanemizle birlikte hepsi birbirinden tecrübeli hekim arkadaşlarımızla beraber bu çıtamızı daha da yükseklere çıkartacağız. İnanın ki ‘sağlıkta en iyi hangi Anadolu illeri var?’ sorusu sorulduğunda herkes Samsun’u parmakla gösterecek. Anadolu Hastaneleri’nin kalite ve standardı fark yaratacak. Önceliğimiz yüzde 100 hasta memnuniyetidir ve insana değer veren hastaya değer veren bir anlayış içerisinde hareket edeceğiz. Sağlığın sürdürülebilir olması gerekiyor ve bunu başaracağız. ‘Sağlıkta güven’ dendiğinde Büyük Anadolu Hastaneleri’nin yeri bir kere daha ortaya çıkacak. Yeni hastanemize özel olarak, ayaktan hizmetlerde açılışa özel olarak üç ay boyunca hastalarımıza avantaj sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

‘UMUDA YOLCUĞUN İLK ADIMINI ATIYORUZ’

Eski hastanelere ne olacağı hakkında bilgi veren Yakup Yönten, “Büyük Anadolu Hastaneleri, yeni hastanesi ile beraber umuda yolculuk yapıyor. Milli Mücadele nasıl Samsun’dan başladıysa, biz 97’de ilk adımı nasıl İlkadım ilçemizden attıysak, yeni hastanemizle de umuda yolculuğun ilk adımını atacağız. Yeni açılımlar yapacağız. Burada açılan yeni hastanemiz, yeni dönemin yani yeni umudun ilk adımı oluyor. Yeni hastanemizle, çiftlik hastanemizin ruhsatını taşımış olduk. Çünkü o hastanemiz ile artık ihtiyaca cevap veremiyorduk ve sıkışıp kalmıştık. Yeni hastanemizle beraber, kısacası bina yenilenmiş oldu ve personel anlamında da yüzde 50’lik bir istihdam artış yaşandı. Çünkü Çiftlik Hastanemiz 4 bin metrekarelik bir alandı, şimdiki ise 13 bin metrekare. Orada üç ameliyat salonumuz vardı ve burada ise altı tane var” diye konuştu.

‘SAMSUN’U TÜM DÜNYAYA DUYURACAĞIZ’

 “Şehir içerisinde tam teşekküllü hastanelerin olması önemli” diyen Yakup Yönten, şöyle devam etti; “Meydan hastanemiz devam edecek. Meydan hastanemiz bir butik hastane durumunda. Grubumuzun obezite cerrahi merkezi burası olacak. Cerrahi branşlarımızın bir kısmı da burada olacak. Yeni hastanemizle beraber, her iki hastanemizde de bir takım revizyonlar gerçekleşecek. Hastanelerimizde biyoteknoloji yeniliklerimiz olacak. Sessiz e-mar gibi yenilikleri, tıptaki bir takım yeni uygulamaları burada hep birlikte göreceğiz. Kök hücre nakli ile ilgili çalışmalarımız olacak. Yapay zeka noktasında bir yakım çalışmalarımız olacak. Bunların hepsini geliştireceğiz ve Samsun’u, Türkiye’ye ve tüm dünyaya duyuracağız”

‘SAMSUN’DA SAĞLIK TURİZMİNİ ATEŞLEYECEĞİZ’

“Yaptığımız gerçekten büyük bir yatırımdır. Herkesin bizden beklentisi var” diyen Yakup Yönten, “Sağlığın yanı sıra, turizm ve ekonomi yani döviz girdisi bakımından da bizden beklentiler var. Irak’a direkt uçuşlar var. Oradaki insanların büyük bir kısmı sağlık hizmeti almak için Hindistan’a gidiyor. Hindistan’da sağlık tedavi ücreti bize oranla çok fazla. Bu insanları Samsun’a çekmemek için hiç bir nedeni yok. Bu gibi ciddi tespitlerimiz var ve önümüzdeki dönemde bu tespitlerimizden sonuç almayı hedefliyoruz. Eylül ayından itibaren tüm Samsun bizi izlemeye devam etsin. Büyük Anadolu Hastaneleri olarak Samsun’da sağlık turizmini ateşleyeceğiz” ifadelerine yer verdi.

'SAMSUN’U TÜRKİYE’DE İLK ÜÇE SOKACAĞIZ’

Samsun’dan beklentilerini açıklayan Yakup Yönten, “22 yıldır zaten Samsun bizi sahiplenmiş durumdadır. Patron hiç değişmeden kendisini geliştirmiş ve yenilemiş bir hastane grubu olmaktan gurur duyuyoruz. Samsun halkı bize güven vermiştir ve sağlıkta güven sağlamamızı oluşturmuştur. Biz, her zaman daha iyi hizmet vermek noktasında öneri tavsiye ve istişarelere açığız. Büyüyeceksek buradaki yeni hastanemizden büyüyeceğiz. ‘Anadolu vilayetlerinde en iyi il neresi?’ diye sorulduğunda, cevabı olan iller sıralamasında Samsun’u ilk üçe sokacağız. Bunun garantisini veriyoruz” dedi.

‘ORTAK PAYDADA BULUŞMAMIZ GEREKİYOR’

Sektörlere ve kentin yöneticilerine seslenen Yakup Yönten, şöyle konuştu: “Samsun’da olay sadece sağlık turizmi olmasın, doğa turizmi, spor turizmi, kültür turizmi ve diğer alanlar da da turizm olsun. Komplike hareket etmemiz ve hep birlikte ortak bir paydada birleşmemiz gerekiyor. Direkt uçuşların artırılması gerekiyor. Turizm açısından, aktarmasız uçuşlar çok önemliler. Kilitlendiğimiz nokta var sağlık turizmidir. Bu noktada Samsun Valisi Sayın Osman Kaymak beyin önderliğinde kentimizin tüm bileşenlerinin buluşması ve destek verilmesi gerekmektedir. Biz girişimciler olarak bu adımlarımızı attıkça, politikacılarımız da hep birlikte Samsun’da daha güzel şeyler yapmak için çaba göstereceklerdir.”

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER