Rusya aşılamaya başladı

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına karşı ülkelerin ürettiği aşılar uygulanmaya başlandı. Bu ülkelerden biri de Rusya. Ülkede, Sputnik V aşısının uygulaması bugün başkent Moskova'da başlatıldı.

Rusya aşılamaya başladı

Dünya genelinde 65 milyon 209 bin kişinin yakalandığı 1 milyon 506 bin kişinin de hayatını kaybettiği koronavirüs salgını ile ilgili umutlandıran gelişmeler yaşanmaya başladı. Rusya kendi ürettiği aşının uygulamasına bugün başladı. Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rusya’nın geliştirdiği “Sputnik V” adlı koronavirüs aşısının halka uygulanmasına yönelik verdiği talimatın ardından aşılama uygulaması bugün başkent Moskova'da yapılmaya başladı.
Aşının öncelikli uygulandığı doktor, öğretmen ve sosyal hizmetler çalışanlarından oluşan pek çok kişi kentte kurulan aşı merkezlerine akın etti. Aşı yaptıran kişilerde aranan şartlarda, Moskova’daki bir kliniğe kayıtlı olmaları gerekiyor.
Şehir sakinlerinin aşı olmak için, 18-60 yaş arasında olmaları, kronik bir hastalıkları bulunmaması ve son 30 gün içinde hiç bir şekilde aşı yaptırmamış gibi şartlar aranıyor.
Moskova Belediye Başkanı Sergei Sobyanin yaptığı açıklamada, “İlk 5 saatte 5 bin kişi aşı için kaydoldu. Öğretmenler, doktorlar, sosyal hizmet görevlileri, bugün sağlıklarını en çok tehlikeye atanlar ve hayatı en önemli olanlar” dedi.
Rusya’nın geliştirdiği “Sputnik V” adlı koronavirüsü aşısı hakkında konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Şu anda ülkede halihazırda 2 milyon doz aşı üretimi yapıldı. Bu bize toplu olmasa da büyük ölçekli bir aşılama fırsatı veriyor” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2020, 16:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER