Pes Artık! Karnında Mala Unutmuşlar

8 yıl kadar önce, eski adı Vakıf Gureba olan Bezmialem Hastanesi'nde ameliyat olan Nezihe Yılmaz adlı hastanın ameliyatında cerrahi mala unutulduğu ortaya çıktı

Pes Artık! Karnında Mala Unutmuşlar
Mala yüzünden sağlığı daha da kötüleşen Yılmaz, hastaneye karşı tazminat davası açtı. Hastanenin, Yılmaz'a toplam 42 bin lira tazminat ödemeye mahkûm eden idare mahkemesinin kararını Danıştay da onadı

Karın bölgesinde yaşadığı ağrılar nedeni ile hastaneye giden kadın, 11 Mart 2008 günü Haseki Hastanesi’nde ameliyat oldu. Yılmaz, ameliyat sonrası iyileşmeyi beklerken ağrıları giderek arttı. Bir süre sonra yeniden hastaneye giden Yılmaz’ın ameliyatı esnasında karnında cerrahi malanın unutulduğu anlaşıldı.

TAZMİNAT DAVASI AÇTI

Yılmaz, hastanenin kusuru nedeni ile sağlığına kavuşamadığı gerekçesi ile, 20 bin TL maddi, 80 bin TL de manevi tazminat talebi ile dava açtı.Dava, İstanbul 6. İdare Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme Mart 2012’de kararını verdi.

HASTANE KUSURLU

Mahkeme kararında, “İdare (hastane) kamu hizmetini gereği gibi yerine getirmedi. Burada idarenin hizmet kusuru var. Bu nedenle oluşan bir zarar var” denildi.Mahkeme, kararında, hastanenin Yılmaz’a 2.100 TL maddi, 40 bin TL de manevi tazminat ödemesine karar verdi.Dava masrafları da, hastanenin üzerine bırakıldı.

HASTANE TEMYİZE GİTTİ, FAKAT...

Davalı hastane kararı temyiz etti. Temyiz incelemesini Danıştay 15. Daire Başkanlığı yaptı. Daire, geçtiğimiz günlerde taraflara ulaşan kararında, idare mahkemesinin verdiği kararı oybirliği ile onadı.

KARAR EMSAL NİTELİĞİNDE

Kararı yorumlayan Yılmaz’ın avukatı Murat Bilgin “Karar önemli. Bu şekilde yaşanan bir dizi mağduriyet var. Benzer davalara emsal olur bu karar. Mahkemenin takdir ettiği tazminat tutarı 40-42 bin TL. Ancak emin olun, müvekkilin bu ihmalden dolayı uğradığı zarar ve yaşadığı ızdırap çok daha büyük” dedi.Avukat Bilgin, söz konusu ihmalden sorumlu olan doktorun da, yargılandığı ceza davasında mahkûmiyet aldığını kaydetti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER