Neden Kaya Tuzu Kullanmalıyız?

Kaya tuzunun yararları nelerdir ve sofra tuzundan farkı nedir?

Neden Kaya Tuzu Kullanmalıyız?

Kaya tuzu, sodyum klorürün mineral formudur. Genellikle renksiz ya da sarıdır; ancak yabancı maddelerin miktarı ve türüne bağlı olarak açık mavi, koyu mavi ya da pembe olabilir.

Kaya tuzu; tuzun işlenmemiş doğal halidir. Mineral bakımından daha zengin, kimyasallardan arınmış hallerinden dolayı sofra tuzuna göre dahasağlıklıdır. Kaya tuzunun içinde 84 farklı mineral bulunur. Kaya tuzu sofra tuzu gibi içine girdiği yemeklere kolayca karışmadığı için pek fazla tercih edilmiyor. Ancak birçok yerde bulabileceğiniz tuz öğütücüsü tuzluklar sayesinde artık evlerde rahatlıkla kaya tuzu kullanabilirsiniz. Günlük kullanımda kaya tuzu kullanmak, vücudun ihtiyacı olan mineralleri karşılamasına yardımcı olur.

Kaya tuzunun faydaları şunlardır;

- Kaya tuzu sindirimi uyararak iştah açar.

- Bağırsak fonksiyonlarını geliştirir ve mide asidini düzenler.

- Birçok solunum rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır.

- Alerji, astım ve soğuk algınlığı tedavisinde de kaya tuzu faydalıdır.

- Sinüs iltihaplarını azaltır.

- Bağışıklık sistemini güçlendiren mineraller içerir.

- İçerdiği demir, magnezyum, bakır ve kalsiyum organlarımız için gereklidir.

- Tuz lambası olarak da kullanılabilir.

Tuz lambası nedir?

Tuz lambası, parça kaya tuzlarının şekil verilip lamba formuna getirilmesidir. İçerisinde bir lamba bulunur ve dış yüzey tamamen tuzdan oluşur. Ortamdaki oksijen akışı kaya tuzunu, lambalarda veya mumlarda yakarak artırılabilir.

 

Oksijen akışı ruh halini de geliştirir ve mevsimsel değişiklikler için faydalıdır. Lambadan çıkan renkli duman rahatlama sağlar. Stresle baş etmeye de yardımcı olur ve uyku kalitesini artırır.Tuz lambası, yanmasıyla birlikte oluşan ısının etkisiyle, eksi iyonları ortama dağıtır ve hava kalitesini yükseltir. Doğal olması sebebiyle sağlıklıdır. Mekanlar için çok da dekoratiftir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER