KIZAMIK PANİĞİ!

Samsun'da kızamık olduğu tespit edilen vaka sayısı 1 Nisan itibariyle 8'e çıktı. Kızamık olduğundan şüphelenilen vakalara ilişkin numuneler ise Ankara'ya gönderildi ama sonuçlar henüz gelmediği için vaka sayında artış olup olmadığı belli değil. Samsun İl Sağlık Müdürlüğü, hastanelerde ve aile hekimliklerinde temas kaynaklı oluşabilecek vakaların önüne geçilmesi için de telefon yoluyla vatandaşlara ulaşmaya çalışıyor

KIZAMIK PANİĞİ!

Türkiye'de ve Samsun'da çeşitli gerekçelerle çocuklarını aşılatmak istemeyen ailelerde yaşanan artış sonrasında bilim insanları kızamık hastalığının yeniden salgın hale gelebileceği yönünde uyarılar yaparlarken, Samsun'da da korkulan oldu. 1 Nisan tarihi itibariyle Samsun'da görülen kızamık vakası sayısı 8'e çıktı. Yeni şüpheli vakalarla ilgili numuneler ise Ankara'ya gönderilirken, kızamık salgınından endişe edilmeye başlandı.

ARTIŞ VAR AMA SALGIN OLARAK DEĞERLENDİRMİYORUZ

İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, Gazete Gerçek'e yaptıkları açıklamada, Samsun'da kızamık vakalarında sayısal olarak daha önceki yıllara göre vaka sayısında artış görülmekle birlikte, bu durumun bir salgın olarak değerlendirilmediğini belirttiler. 1 Nisan tarihi itibariyle Samsun'da 8 kızamık vakası görüldüğünün, şüpheli vakalarla ilgili numunelerin ise Ankara'ya gönderildiğini belirten yetkililer, dün itibariyle kaç kızamık vakası olduğu konusunda bilgi veremediklerini ifade ettiler.

TELEFONLA AİLELERE ULAŞMAYA BAŞLADIK

Tespit edilen vakalarla ilgili ise koruma amaçlı aşılama çalışması yapıldığını, bu çerçevede vatandaşlara ulaşılarak bilgilendirme yapılmakta olduğunu ifade eden Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, "Ayrıca Sağlık İl Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığımız tarafından halkımıza yönelik bilgilendirme ve eğitim çalışmalarımıza hem hastanelerimizde hem aile hekimliklerimizde hem de temas kaynaklı oluşabilecek vakaların önüne geçilmesi için telefon yoluyla vatandaşlarımıza ulaşarak devam edilmektedir. Bu bilgilendirme ve toplum sağlığı merkezlerimizle, aile sağlığı merkezlerimizde sürdürülen aşılama çalışmalarındaki amaç kızamığı olduğu yerde tamamen eradike edip, var olduğu bölgede sınırlı kalmasını sağlamaktır. Genel olarak aşılama çalışmalarının da amacı zaten budur. Bu çerçevede temaslı kişilere KKK aşısı uygulanmaya devam edilmektedir. Halkımızın endişe edeceği bir durum söz konusu değildir" bilgisini verdiler.

KORUNMANIN TEK YOLU AŞILANMA

Kızamık hastalığının çocukluk yaş grubunda daha sık olmak üzere her yaşta görülebilen bulaşıcı bir hastalık olduğunun belirtildiği müdürlük açıklamasında ayrıca, "Kızamık hastalığına kızamık virüsü neden olmaktadır. İnsanlar bilinen tek kaynaktır. Hastalık, ateş ve döküntü ile seyretmektedir. Beraberinde öksürük, burun akıntısı, halsizlik ve gözde kızarıklık gibi belirtiler bulunabilir. Kızamığın kesin tanısı laboratuvar doğrulamasıyla konur. Hastalıktan korunmanın tek yolu aşılanmaktır. Kızamık aşısı, çocukluk dönemi aşı takviminde KKK (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak) şeklinde, 12. ayda ve ilköğretim 1. sınıfta olmak üzere iki doz olarak ücretsiz uygulanmaktadır. Bunun yanında kayıtlı iki doz kızamık aşısı olmayan 15 yaş altı kişiler, 1980-1991 arası doğanlar, sağlık çalışanları ve risk grubundaki kişiler iki doz kızamık aşısı ile aşılandıkları takdirde bu hastalıktan korunabilirler" denildi.

BELİRTİ VARSA MUTLAK HEKİME BAŞVURUN!

Tedavinin esasının istirahat olduğuna da vurgu yapan Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, "Döküntülerin başlamasından sonraki bir hafta boyunca evden çıkılmamalı ve sağlam kişilerle temasta bulunulmamalıdır. Bu hastalığın yayılımını azaltma açısından büyük önem taşımaktadır. Belirtileri taşıdığını düşünen hastaların mutlaka Aile Hekimlerine başvuru yaparak danışması önem arz etmektedir” uyarısı yaptılar.

VATANDAŞ DÜRÜSTÇE BİLGİLENDİRİLMELİ

Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan da Samsun'da kızamık vakalarında yaşanan artışa ilişkin, sağlık hizmetlerinin koruyucu sağlık hizmetleri yerine tedavi ağırlıklı yatırımlara yönelik olması nedeniyle sistemden kaynaklanın sıkıntının etkili olduğunu söyledi. Samsun'da kızamık vakalarındaki artışın koruyucu sağlık hizmetlerinin aksadığı anlamına geldiğini ifade eden Erkan, "Bunun nedeni de aşı karşıtlığı, aşılamanın yapılmasındaki sorunlar veya göçmenlerin yarattığı birtakım sorunlar şeklinde gelişebilir. Ortaya çıkan olgulardan vakaların artış gösterdiğini görüyoruz. Sağlıkta gelişme düzeyini değerlendirirken hastanelerin boyutlarına bakmıyorlar. En önemli kriter kızamık gibi salgın hastalıkların seyrine bakıyorlar. Bu vakaların ortaya konulması noktasında, Sağlık Bakanlığı'nın şeffaf davranması ve kamuoyunu bilgilendirmesi gerekiyor. Bazı konularda toplumda infial hali oluşmadan, uygun bir dille toplumun bilgilendirme hakkı kapsamında dürüstçe ifade edilmesi gerekiyor. Çocuk, gebe, yaşlı ve kronik hastalıkları olanlar ile engelli gruplar için bu tür artışların risk oluşturduğunu biliyoruz. Risk altındaki kesimler için de çalışma yapılması gerek" diye konuştu.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER