Kansızlıktan Korunmak İçin Sofranızda Bulundurun

Kansızlık olarak bilinen anemi hastalığından korunmak için beslenme düzenine dikkat edilmesi gerektiği vurgulandı.

Kansızlıktan Korunmak İçin Sofranızda Bulundurun

Uzman Diyetisyen Işın Sayın, anemiden korunmak için yeşil sebze ve limonun önemine vurgu yaparak, “Bakliyatların yanında yeşillik ve limon tüketin, kansızlığı önlemeye yardımcıdır, demir emilimi artar. Ispanağı yumurtalı ya da kıymalı tüketin, zeytinyağlı etsiz tüketiyorsanız üzerine limon sıkın. Böylece demir eksikliği anemisini önlemek üzere doğru bir adım atmış olursunuz" dedi.

Halsizlik, saç dökülmesi ve unutkanlık, kansızlık yani demir eksikliği anemisinin belirtisi olabileceğini söyleyen Uzman Diyetisyen Işın Sayın, kansızlığı önlemenin püf noktalarını şöyle anlattı:

Çayı açık içmeye dikkat!

Kahve ve çay miktarını ortalamanın üzerinde tüketenler, hamile ve emzikli olan ya da yoğun adet dönemi nedeniyle kadınlarda sık görülen anemi okul çağı çocuklarının da en büyük sorunu. Önlemek için ise, beslenmeye bazı basit kurallar eklemek yeterli.
Anemiyi önlemek için geleneksel içeceklerimizden olan çayla işe başlayalım. Çay içiyorsanız açık, tercihen içinde limon dilimi olsun ve az sayıda için, kahveyi kafeinsiz tercih edin. Et, ciğer, yumurta en kaliteli demir kaynaklarıdır. Vücudumuz hayvansal kaynaklı demiri tanır ve kana yüksek oranda geçişine izin verir. Sofranıza özellikle çocukların beslenmesine bu gıdaları ekleyin.

Pekmezi ve limonu birlikte tüketin

Kansızlık tedavisi deyince halk arasında ilk akla gelen pekmezdir. Ancak üzüm ya da keçi boynuzu pekmezi kansızlığı tek başına tedavi etmez. Aşırı şeker yüklendiğinizle kalırsınız. Şeker hastalığına genetik eğilimi olan, fazla kilosu ve aşırı iştah / tatlı tüketme sorunu olanlar için limonlu hali bile doğru tercih değildir" diyen Uzman Diyetisyen Işın Sayın şöyle devam etti: “Taze sıkılmış limondaki C vitamini ile pekmezdeki bitkisel demir birlikte tüketilmelidir. Böylece bitkisel demir, hayvansal kaynaklı demire dönüşür ve kana daha yüksek oranda geçebilir.

Yeşilliklerin üzerine limon sıkarak tüketin

Diyetisyen Işın Sayın, pişmiş ya da çiğ olsun, yeşilliklerin mutlaka limonla birlikte tüketilmesi gerektiğini belirterek, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Özellikle kuru baklagil ve yeşillikleri sofranızdan eksik etmeyin. Kuru fasulye, nohut, yeşil mercimek, barbunya kuru börülce ve yeşil yapraklı bitkilerde şeker metabolizmasını tehdit etmeden demir desteği sağlayan bitkisel kaynaklardır. Yeşil bitkilerden gelen demirin kana geçiş oranını; etlerdeki gibi yüksek seviyeye taşımak için yapmamız gereken basit bir uygulama var: Üzerine veya yanında yediğiniz bir besine limon sıkmak, onları C vitamini ile zenginleştirmek. Bakliyatların yanında yeşillik ve limon tüketin, kansızlığı önlemeye yardımcıdır, demir emilimi artar. Ispanağı yumurtalı ya da kıymalı tüketin, zeytinyağlı etsiz tüketiyorsanız üzerine limon sıkın. Böylece demir eksikliği anemisini önlemek üzere doğru bir adım atmış olursunuz"

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER